SPORTURI  »  VOLEI  »  CHALLENGE CUP / USSP ALBI - UNIC PIATRA NEAMŢ 3-0

Vasile Ouatu: "A fost un meci pe care-l puteam câştiga"

Articol de GSP - Publicat joi, 11 decembrie 2008 00:00

Formaţia feminină de volei Unic Piatra Neamţ a fost învinsă, miercuri seara, de echipa franceză USSP Albi, scor 3-0, în deplasare, în prima manşă a 16-imilor de finală ale Challenge Cup.

Franţuzoaicele s-au impus pe seturi cu 25-23, 25-23, 25-17.

"Echipa din Piatra Neamţ a servit bine, dar noi am câştigat pentru că am muncit mai mult. Vom veni la Piatra Neamţ să învingem", a declarat antrenorul gazdelor, Stephane Simon.

Preşedintele lui Unic, Vasile Ouatu, a declarat imediat după meci: "A fost un meci pe care-l puteam câştiga, pentru ca echipa din Albi este o echipă de bătut. Are probleme la serviciu şi la preluare. Noi am fost cei care am greşit, însă, mult.

Vom încerca să reparăm greşelile individuale şi să câştigăm calificarea în setul de aur la Piatra Neamţ. În volei, nimic nu e imposibil. Norocul nostru e că jucăm duminică în campionat cu Sibiul, un adversar accesibil, care ne poate ajuta să ne intram în mână, apoi o să-i primim şi noi cum se cuvine pe cei de la Albi în infernul din sala noastră. Calificarea se va juca la Piatra Neamţ".

Returul partidei dintre Unic Piatra Neamţ şi USSP Albi (Franţa) este programat miercuri, 17 decembrie, de la ora 18:00, în sala Ceahlăul. În cazul în care Unic va câştiga partida cu 3-0 la seturi, indiferent de numărul de puncte obţinute într-un set, se va juca un set de departajare între cele doue echipe, numit 'setul de aur', care se disputa până la 15 puncte. Câştigatoarea acestui set se va califica în turul următor al competiţiei.

Sursa: NewsIn

Fundaș din Italia la Dinamo. Tratativele au intrat în linie dreaptă, urmează să fie prezentat

„Îmi fac testamentul!” » Cornel Dinu, izbucnire teribilă, după o decizie pe care o numește „TÂLHĂRIE”: „M-au nenorocit minciuna și nedreptatea”

Veste cutremurătoare în a doua zi de Euro: s-a stins la numai 26 de ani, după ce jucase admirabil în Belgia - Muntenegru!