FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - STEAUA 1-1

Remiză în derby-ul campionatului, CFR Cluj - Steaua 1-1

Articol de GSP - Publicat vineri, 26 septembrie 2008 00:00

Două dintre principalele candidate la titlu în acest sezon, CFR Cluj şi Steaua, au remizat în această seară pe terenul ardelenilor, scor 1-1. Ambele goluri au fost marcate în prima repriză, Dayro Moreno deschizând scorul pentru oaspeţi în minutul 9, egalarea fiind adusă de Dubarbier cu 10 minute înainte de pauza. Tot în prima repriză, Mureşan a avut golul în bocanc, dar şutul său puternic a întâlnit bara porţii lui Zapata.

Meciul a fost caracterizat de echilibru pe întreaga durată a sa, duelurile fizice fragmentând destul de des jocul. În repriza secundă, CFR s-a evidenţiat printr-o prospeţime superioară Stelei, presând în permanenţă un adversar aparent mulţumit cu remiza. Asalturile lui Culio, Dubarbier şi Kone s-au lovit însă în permanenţă de zidul format de Ghionea şi Goian în defensivă "roş-albastră", cele două formaţii încheind până la urmă partida nedecis.

Steaua a sperat că va câştiga duelul la mijlocul terenului prin creativitatea lui Toja şi rapiditatea "aripilor" Semedo şi Nicoliţă, dar Dani, Mureşan, Culio şi Dubarbier au făcut risipă de efort, pendulând în permanenţă între atac şi apărare, reuşind să-şi anihileze adversarii pe parcursul celor 90 de minute.

Tu cine crezi ca ar fi meritat victoria?