FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - POLI TIMIŞOARA, SÎMBĂTĂ, ORA 21:00, LIVE VIDEO PE ANTENA 1 ŞI TEXT PE GSP.RO

Timişoara n-a mai pierdut de doi ani cu Steaua! Va mai fi Gigel Bucur omul decisiv?

Articol de GSP - Publicat joi, 13 noiembrie 2008 00:00

Steaua şi Poli Timişoara se vor confrunta sîmbătă seară în derby-ul etapei a XV-a în Liga 1, iar statisticile ne oferă cîteva informaţii foarte interesante înainte de acest joc.

Dorinel Munteanu, tehnicianul Stelei, a cîştigat în primăvară ultimul duel direct cu Duşan Uhrin, scor 3-0, pe vremea cînd "Neamţul" antrena pe FC Vaslui.
În acea partidă, Dorinel l-a executat practic pe Dusan Uhrin într-o singură repriză, scorul final fiind stabilit încă din primele 45 de minute (goluri: '2 Andronic, '9 Zmeu, '42 pen Ljubinkovici).  În 2007 însă, cehul l-a învins acasă pe Dorinel Munteanu în meciul Poli Timişoara - FC Vaslui, scor 2-1.

Interesant este că oaspeţii acelei partide au avut şi un jucător eliminat în minutul 70, pe Milos Brezinsky, cel care va rata partida din Ghencea de sîmbătă după ce s-a accidentat la ligamentul colateral de la genunchiul stîng, în partida cu Dinamo disputată weekendul trecut. ;)
De asemenea, "violeţii" nu se vor putea baza pe Carlos Milhazes, suspendat.

Bănăţenii n-au mai cedat însă în faţa Stelei din 2006, cînd "roş-albaştri" au reuşit să învingă cu 3-1. Atunci au marcat pentru stelişti doi jucători care nu se mai află în lotul "militarilor", Thereau şi Vali Badea. Celălalt marcator a fost Ovidiu Petre, actualmente accidentat. Pentru timişoreni a punctat fostul "student" Gigel Bucur, la scorul de 2-0.

De altfel, în ultima partidă jucată la Bucureşti, Poli a obţinut o remiză în finalul sezonului precedent, scor 1-1, graţie unui gol reuşit de Gigel Bucur în Ghencea. Va marca oare din nou fostul golgeter din Regie?  Vezi un gol reuşit de Bucur împotriva Stelei

Dorinel Munteanu a declarat ieri: "E normal că adversarii vor să ne încurce, toate echipele vor să facă asta. Noi suntem încrezători că ne vom impune totuşi. Cu Timişoara vom ieşi din criză, nu vom ajunge la 11 meciuri fără victorie. Îi ştiu bine pe bănăţeni".

Poli Timişoara încă este apăsată de umilinţa suferită pe Dan Păltinişanu în 2004, Steaua învingînd atunci cu 8-1! :O

„Edi a auzit ce a spus!” » GSP a aflat de ce Alex Mitriță a fost lăsat acasă de selecționer: „Toți au simțit că-i lasă la greu”