SPORTURI  »  BASCHET  »  CSU PLOIEŞTI-BC MUREŞ TG. MUREŞ 83-76 / SCOR GENERAL: 4-2

Încă un trofeu merge la Ploieşti! » CSU s-a impus în finala Diviziei A, scor general 4-2 cu BC Tîrgu Mureş

Articol de - Publicat marti, 04 iunie 2013 00:00 / Actualizat luni, 03 iunie 2013 22:50

La fotbal, Petrolul a cîştigat Cupa României. La baschet însă, CSU Ploieşti a cucerit aseară campionatul.

Un meci cît un sezon! A şasea întîlnire a finalei dintre CSU Ploieşti şi BC Mureş Tg. Mureş a fost şi ultima. Succesul din meciul 5 al prahovenilor, de la Tg. Mureş, s-a dovedit a fi decisiv.

La cel mai bun sezon din istoria clubului, tîrgu-mureşenii au încercat să recupereze pasul greşit. Au început tare aseară, în disputa de la Brazi, au condus în permanenţă, la 6-7 puncte diferenţă, dar după primul sfert BC Mureş avea doar un punct avantaj: 20-19. Distanţa de un punct în favoarea oaspeţilor s-a păstrat, la pauză, după 20-20 în sfertul 2, iar după alte zece minute, marja s-a mărit la două puncte: 59-57.

Nimic nu era jucat. În sfertul 4 a ieşit în evidenţă însă americanul Ploieştiului, Alhajji Mohammed. Cu 38 de puncte marcate, baschetbalistul de culoare a fost imposibil de ţinut. Şi-a dus echipa în spate, CSU ditanţîndu-se la zece puncte distanţă. Mureşenii au realizat că nu mai aveau nimic de făcut, iar la final şi-au aplaudat sportiv adversarii. "Sîntem mîndri pentru ceea ce am realizat. Finala a fost foarte echilibrată. Noi atît am putut", a declarat mureşeanul Dan Păltinişanu.

Retragere de pe podium
Pentru Virgil Stănescu, seara de aseară a fost una specială. Nu o va uita niciodată, mai ales că şi-a trecut în palmares primul său titlu de campion. Preşedintele de la BC Steaua se va retrage la finalul sezonului, dar poza pe care o va înrăma va fi aceea în care taie coşul de baschet al sălii din Brazi!

"A fost un sezon foarte greu, am avut mult de luptat, au fost multe echipe care s-au bătut la titlu. Sîntem fericiţi că am reuşit un nou titlu, o victorie în care nu mulţi mai credeau, la un moment dat" (Vladimir Arnautovici, antrenor Ploieşti)

CSU Ploieşti-BC Mureş Tg. Mureş 83-76

9 titluri a cîştigat în istorie echipa ploieşteană. Din 2004, doar Clujul a oprit supremaţia prahovenilor, în 2011

„Urmează producții de un mare impact, participă și el ...” » Soția unui fost star de la PSG, decizie controversată: „Planul e un milion de dolari în 6 luni”

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”