SPORTURI  »  TENIS  »  ATP MONTE CARLO

Bombă la Monte Carlo! » Rafael Nadal a fost eliminat în sferturi! Drum liber pentru Novak Djokovici

Articol de GSP - Publicat vineri, 18 aprilie 2014 00:00 / Actualizat vineri, 18 aprilie 2014 17:15

Spaniolul Rafael Nadal a fost învins cu scorul de 7-6 (1), 6-4, de compatriotul său David Ferrer, locul 6 ATP,după un meci de două ore şi 13 minute, disputat în sferturile de finală ale turneului de la Monte Carlo.

Nadal, de opt ori consecutiv învingător în Principat, între 2005 şi 2012, a pierdut al şaselea meci din cele 27 de întîlniri cu prietenul său, Ferrer. Totodată, pentru actualul număr 1 mondial este doar a treia înfrîngere pe zgura de la Monte Carlo.

Anul trecut, Nadal a fost finalist aici, cedînd trofeul în faţa sîrbului Novak Djokovici.

Într-un alt meci din sferturi, elveţianul Stanislas Wawrinka, locul 3 ATP, a trecut în două seturi, 7-6 (5), 6-2, de canadianul Milos Raonic, locul 10 ATP.

În celelalte două partide, care au loc tot azi, se înfruntă acum elveţianul Roger Federer, cu francezul Jo-Wilfried Tsonga, iar apoi Novak Djokovici, cu spaniolul Guillermo Garcia-Lopez, locul 38 ATP.