SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL CAMPIOANELOR

E OFICIAL! Simona Halep s-a calificat în SEMIFINALE după 5 minute de la startul meciului Serena Williams - Eugenie Bouchard

Articol de GSP - Publicat joi, 23 octombrie 2014 00:00 / Actualizat joi, 23 octombrie 2014 15:50

Simona Halep s-a calificat oficial în semifinale la Turneul Campioanelor la doar 5 minute de la startul partidei dintre Serena Williams şi Eugenie Bouchard.

Sportiva noastră avea nevoie ca jucătoarea din Canada să cîştige cel puţin un game, lucru pe care l-a făcut. Bouchard şi-a cîştigat primul serviciu în meciul care a început la ora 14:40 şi a durat mai puţin de o oră (6-1, 6-1 pentru americancă în 57 de minute).

Simona a devenit a doua jucătoare din România care atinge faza semifinalelor la Turneul Campioanelor, după Irina Spîrlea, care a făcut-o în două rînduri, 1997 şi 1998.

Mîine, de la ora 14:30, în direct la DigiSport, DolceSport şi liveTEXT pe GSP.ro, Simona Halep joacă ultimul meci din grupă, împotriva Anei Ivanovici.