COMERCIAL  »  ADVERTORIAL  »  AUCHAN

Auchan susține viitorii campioni ai ciclismului european la Cheile Grădiștei, gazda Campionatului European de MTB pentru Tineret

Articol de GSP - Publicat vineri, 17 iulie 2026, 11:36 / Actualizat vineri, 17 iulie 2026 11:36

În perioada 22–26 iulie 2026, Auchan vă invită la Campionatul European de MTB pentru Tineret, organizat în premieră în România, la Cheile Grădiștei, din județul Brașov. Evenimentul, dedicat tinerilor cicliști cu vârste între 13 și 16 ani, este realizat de Federația Română de Ciclism și aduce în prim-plan susținerea sportului, a mișcării în aer liber și a noilor generații de sportivi.

Competiția aduce la start peste 750 de tineri cicliști din Europa și este așteptat să atragă peste 2.000 de spectatori, antrenori, membri ai echipelor tehnice și reprezentanți ai federațiilor naționale, transformând Resort Cheile Grădiștei, din județul Brașov, într-un adevărat festival al mountain biking-ului european. Programul competițional include probele de contratimp individual, Team Relay, Short Track și Cross-Country Olympic, adaptate categoriilor de vârstă 13–14 ani și 15–16 ani.

Campionatul European de MTB pentru Tineret are loc într-un context favorabil pentru ciclismul românesc. România este considerată una dintre cele mai ofertante destinații pentru mountain biking din sud-estul Europei, datorită reliefului variat, peisajelor montane și traseelor naturale dedicate acestui sport.

Auchan susține viitorii campioni ai ciclismului european la Cheile Grădiștei, gazda Campionatului European de MTB pentru Tineret

În 2025, ciclismul montan din România a înregistrat peste 1.000 de sportivi licențiați și mai mult de 60 de competiții oficiale, iar calendarul Federației Române de Ciclism include în acest an aproape 100 de evenimente.

Interesul pentru ciclism este în creștere, atât la nivel de performanță, cât și în zona de evenimente de masă, unde tot mai mulți copii, tineri și adulți descoperă bicicleta ca formă de mișcare, recreere și conexiune cu natura.

Astfel, după organizarea primului Campionat European de Mountain Bike din România, în 2024, țara noastră scrie un nou capitol în ciclismul continental. Cheile Grădiștei devin din nou un reper pentru MTB-ul european, oferind un cadru natural spectaculos, trasee provocatoare și o infrastructură potrivită pentru competiții de nivel internațional.

Pentru cei care ajung la Cheile Grădiștei în zilele competiției, spectacolul este garantat: trasee montane, ritm intens, emoția starturilor, finaluri disputate și public aproape de sportivi.

În plus, faptul că o parte din Festivalul Olimpic de Tineret European 2027 se va desfășura tot la Cheile Grădiștei confirmă potențialul acestei destinații pentru sportul european de tineret.

Auchan România, alături de tinerii sportivi 

Implicarea Auchan în susținerea Campionatului European de MTB pentru Tineret continuă direcția prin care retailerul investește în sport, în stil de viață activ și în proiecte care aduc oamenii împreună prin intermediul sportului.

Auchan susține viitorii campioni ai ciclismului european la Cheile Grădiștei, gazda Campionatului European de MTB pentru Tineret

Această susținere se înscrie într-un angajament mai amplu al Auchan față de ciclism, consolidat și prin parteneriatul de lungă durată cu Federația Română de Ciclism pentru Turul României, competiție pe care retailerul o susține din 2019 în calitate de partener co-organizator.

Pentru Auchan, susținerea ciclismului înseamnă sprijinirea unui ecosistem mai larg: tineri sportivi, comunități locale, familii, antrenori, voluntari și publicul care descoperă bucuria de a fi activ.

De la Turul României, care pune în mișcare orașe și comunități din întreaga țară, până la Campionatul European de MTB pentru Tineret, dedicat noii generații de sportivi, aceste evenimente au puterea de a inspira copiii și adolescenții să facă sport, de a promova un stil de viață sănătos și de a arăta că performanța începe, de multe ori, cu un prim pas făcut în familie, în natură sau într-o comunitate care încurajează mișcarea.

Prin acest parteneriat, Auchan își continuă angajamentul de a susține inițiative care promovează sănătatea, educația prin sport și implicarea în comunitate, contribuind la dezvoltarea ciclismului și la creșterea vizibilității României ca destinație pentru evenimente sportive internaționale.

Programul competiției

Miercuri, 22 iulie – Proba de contratimp individual, toate vârstele
Joi, 23 iulie – Proba de Team Relay, toate vârstele
Vineri, 24 iulie – Proba de Short Track, toate vârstele
Sâmbătă, 25 iulie – Proba de Cross-Country Olympic, categoriile 13–14 ani
Duminică, 26 iulie – Proba de Cross-Country Olympic, categoriile 15–16 ani

Auchan susține viitorii campioni ai ciclismului european la Cheile Grădiștei, gazda Campionatului European de MTB pentru Tineret

Publicul este invitat să participe și să susțină tinerii sportivi pe durata celor cinci zile de competiție, într-un cadru montan spectaculos, potrivit atât pentru pasionații de ciclism, cât și pentru familiile care vor să petreacă timp în aer liber.

Mai multe informații despre eveniment sunt disponibile pe pagina oficială:
https://federatiadeciclism.ro/euroyouth/.

Citește și:
FCSB, acord pentru un nou transfer » Cât plătește Gigi Becali
Superliga
FCSB, acord pentru un nou transfer » Cât plătește Gigi Becali
Lovitură pentru FCSB înaintea debutului în Superligă! Titularul s-a accidentat și ratează meciul cu FC Argeș
Superliga
Lovitură pentru FCSB înaintea debutului în Superligă! Titularul s-a accidentat și ratează meciul cu FC Argeș
Scene îngrozitoare în timpului meciului din Europa League » În urletele copiilor speriați, suporterii au fugit pe gazon de teama ultrașilor
Europa League
Scene îngrozitoare în timpului meciului din Europa League » În urletele copiilor speriați, suporterii au fugit pe gazon de teama ultrașilor
Posibile adversare pentru FCSB, CFR și U Cluj în turul 3 Conference League » Când e tragerea la sorți
Conference League
Posibile adversare pentru FCSB, CFR și U Cluj în turul 3 Conference League » Când e tragerea la sorți
Wizz Air anunță în România că schimbă strategia
Profit.ro
Wizz Air anunță în România că schimbă strategia
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Duce scandalul din Anglia - Argentina la următorul nivel! I-a cerut OFICIAL lui Infantino suspendarea a ȘASE jucători

FCSB și-a prezentat noile echipamente » Multe surprize: tricouri portocalii și fontul „Dracula”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează