FOTBAL  »  AMICALE  »  DINAMO - KILMARNOCK 3-0

DINAMO - KILMARNOCK 3-0 // „Câinii” strălucesc din nou la Marbella! Echipa lui Neagoe încheie spectaculos stagiul de pregătire, cu o victorie la scor de neprezentare

Dinamo are două victorii în cantonamentul din Spania // foto: Cristi Preda

Articol de - Publicat miercuri, 03 iulie 2019 21:58

DINAMO - KILMARNOCK 3-0 // Dinamo a încheiat spectaculos stagiul de pregătire din Marbella, „câinii” învingându-i la scor de neprezentare, 3-0, pe scoțienii de la Kilmarnock, locul 3 în ultima ediție din Scoția.

Spania le priește dinamoviștilor. La 5 ani după ce au câștigat Cupa Marbella, dinamoviștii au încheiat cu victorii pe linie stagiul de pregătire din superbul oraș aflat pe litoralul Mării Mediterane.

Cu Kilmarnock, Eugen Neagoe a vrut să regleze ultimele detalii înainte de startul campionatului, folosind aproape toți nou-veniții aduși în această vară. Inclusiv pe Filip Mrzljak, ultimul „câine” care a completat „haita”.

În fața echipei care a terminat campionatul scoțian pe locul 3, Dinamo a deschis scorul după doar 11 minute, prin Florin Bejan, fundașul adus de la Astra.

Două goluri superbe după pauză

Ritmul partidei a scăzut până la pauză, dar roș-albii au reușit două „bijuterii” în repriza a doua, care le-au adus un succes convingător la cel mai concludent test de verificare al verii: Nistor a înscris în minutul 67, elegant, precum Pirlo, pe lângă zid, iar tabela a fost închisă de puștiul Andreas Mihaiu în minutul 88.

Mijlocașul revenit din împrumutul de la Chindia a recidivat după golul din amicalul precedent, cu amatorii din Gibraltar, iar în partida cu Kilmarnock a înscris cu o execuție superbă, vinclu dintr-un șut plasat din afara careului.

S-a încheiat 3-0, iar Dinamo încheie, după mult timp, un stagiu de pregătire fără să piardă nici măcar un meci.

Dinamo - Kilmarnock 3-0
Au marcat: Bejan '11, Nistor '67, A. Mihaiu '88

Echipa de start a lui Dinamo: *Straton - Ciobotariu, *Bejan, Klimavicius, R. Grigore - *Mrzljak, *Răuță, Nistor - Sorescu, Montini, Moldoveanu
*jucătorii marcați au venit în această vară

Dinamo (repriza secundă): *Piscitelli - *Moura, Klimavicius, D. Ciobotariu, R. Grigore (G. Crețu 76) - *Mrzljak (I. Filip 62), *Bru - Sorescu (Brito 62), Nistor (Mihaiu 76), Moldoveanu (*Perovic 62) - Montini (D. Popa 76). Antrenor: Eugen Neagoe

rezultatele LUI DINAMO ÎN SPANIA

• 26 iunie: Linfield (Irlanda de Nord) 2-0 (Detalii AICI)
  • 30 iunie: FC Bruno's Magpies (Gibraltar) 6-1 (Detalii AICI)
  • 3 iulie: Kilmarnock (Scoția) 3-0

Vezi și: EXCLUSIV La Dinamo, viața bate filmul! „Câinii” reînnoadă amiciții vechi

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”