FOTBAL  »  AMICALE  »  RAPID

Articol de , - Publicat luni, 26 ianuarie 2015 00:00 / Actualizat luni, 26 ianuarie 2015 20:06

În ciuda problemelor de lot pe care le are, Rapid a cîştigat primul amical din 2015, scor 4-1 în faţa bulgarilor de la Marek Dupnitsa.

Giuleştenii au marcat de cîte două ori în fiecare repriză. Rui Miguel a deschis scorul în minutul 11 după un şut perfect de la 30 de metri. 2-0 s-a făcut peste doar 4 minute după ce Pancu a punctat cu capul cu o lovitură de colţ.

În minutele 56 şi 64 rapidiştii au mai marcat de două ori prin Benson şi Kikas. Unicul gol al bulgarilor a venit în minutul 64, cînd Drăghia nu s-a putut opune unui şut de la 16 metri.

Cristi Pustai s-a bazat la acest meci pe 21 de jucători, dintre care 3 portari. Răzvan Lucescu a trimis pentru acest meci 5 jucători de la Skoda Xanthi.

Lotului Rapidului i se vor alătura Daniel Niculae şi Richairo Meulens, al doilea fiind ultimul transfer reuşit de giuleşteni.

Marek Dupnitsa este pe locul 11 în Bulgaria din 12 echipe, avînd doar 13 puncte strînse în 19 etape.

min. 58:
Cristi Pustai înlocuieşte toţi titularii rămaşi pe teren, au intrat Coman şi Drăghia, plus cei 5 fotbalişti împrumutaţi de giuleşteni pentru acest meci de la Xanthi.
min. 56: GOL RAPID! Kikas recuperează o minge şi şutează de la 16 metri, iar portarul bulgarilor nu s-a mai putut opune
min. 52: GOL RAPID! Giuleştenii fac spectacol! Benson a marcat cu o execuţie spectaculoasă
min. 46:
A început repriza secundă!
min. 45:
PAUZĂ! Giuleştenii au jucat excelent în prima repriză!
min. 39:
Şut al lui Săpunaru de la 25 de metri, mingea se duce peste poartă
min. 33: Schimbare la Rapid! Iese Buchta, intră Bornescu
min. 32:
Rapid controlează jocul fără prea multe probleme, e clar superioară bulgarilor.
Răzvan Lucescu i-a pus lui Cristi Pustai la dispoziţie 5 jucători pentru ca acesta să aibă pe banca de rezerve 10 soluţii pentru a doua repriză.

Meciul se joacă în baza de pregătire a celor de la Skoda Xanthi, pe unul dintre cele două terenuri de antrenament. Pe stadionul central din vecinătate, Răzvan Lucescu conduce antrenamentul echipei sale

min. 15: GOL RAPID! Săpunaru urcă în atac, pasează la Ciombra, iar centrarea acestuia la colţul lung a fost fructificată de Pancu cu o lovitură de cap lîngă bară
min. 11: GOL RAPID! Rui Miguel trage excelent de la 30 de metri, mingea se duce în vinclu
min. 6:
Pancu trage din lovitură de la marginea careului, portarul bulgarilor respinge de sub bară. Început bun al giuleştenilor
min. 5:
Cerlincă şutează de la 20 de metri, mingea trece aproape de poarta bulgarilor. A fost prima şansă de a se înscrie a meciului