FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  CS TUNARI - CSU CRAIOVA

VIDEO + FOTO 6 detalii de la Tunari - CSU Craiova: » Imnul gazdelor, boicotul oltenilor + Primarul a făcut show

CS Tunari a remizat în Cupa României cu CSU Craiova, scor 1-1

Articol de , , - Publicat miercuri, 27 septembrie 2023 20:32 / Actualizat miercuri, 27 septembrie 2023 22:02

Divizionara secundă CS Tunari a ținut-o în șah pe CSU Craiova, scor 1-1, în prima etapă a grupelor din Cupa României Betano. Oltenii au făcut un joc extrem de slab, reușind egalarea în minutul 90.

Pe micuțul stadion din Tunari, echipa locală a înfruntat CSU Craiova, formație cu pretenții de câștigare a Cupei și a titlului, dar care s-a făcut de râs pe un gazon teribil. Meciul a fost presărat de câteva evenimente, surprinse de echipa GSP aflată la stadion.

Fotbalistul plin de emoții după ce i-a dat gol Universității Craiova: „Cel mai important moment din cariera mea”
CS Tunari - CSU Craiova

1. Atmosferă de meci amical

Chiar dacă afișul înainte de meci era unul atractiv pentru Tunari, partida cu CSU Craiova nu a adunat un stadion plin. În jur de 200 de oameni au asistat din tribunele micuței arene din localitatea aflată în vecinătatea Bucureștiului.

Fanii au fost liniștiți în prima repriză. În timp ce oltenii atacau în valuri, aceștia se țineau de glume: „Hai Tunari, dați-le două să-i speriem!”. Alții îi certau pe craiovenii care intrau mai dur: „Jucați, băi, frumos”.

Spiritele s-au animat abia după golul de 1-0 marcat de Mitrică, când suporterii Tunariului au început să spere la victorie.

2. Tunariul are imn!

Înaintea partidei, la ieșirea echipelor de la cabine, din stațiile de amplificare ale arenei a început să cânte imnul gazdelor.

„Arsenal, victorie! / Roșu-alb culorile / Zi de zi vom fi mai tari, luptă Arsenal Tunari!” este refrenul care răsuna înainte ca „arbitrul” George Roman să fluiere startul meciului.

3. Primarul, lider de galerie

De la partidă nu a lipsit și primarul comunei Tunari, Niculae Cristian. Acesta a stat în tribune și a fost unul dintre cei mai vocali susținători ai alb-roșilor.

Niculae Cristian, primarul Tunariului

Salutat de toți oamenii care treceau pe lângă el, acesta și-a încurajat băieții în timpul meciului, dar i-a și certat atunci când nu îi convenea ceva. „Stoiane, ai 22 de ani. Aleargă! Când nu mai poți spune” a țipat la Stoian Alexandru în repriza a doua.

Tot Niculae Cristian a fost cel care a dat startul la scandări, fiind urmat apoi de alți fani. Finalul a fost un adevărat calvar pentru primar, care „a luat foc” după ce echipa sa nu a primit un penalty în minutul 70. A urmat o serie de reproșuri pentru brigada lui George Roman: „V-ați făcut de râs, voi sunteți arbitri de Liga a 3-a”.

4. „Azi scriem istorie”

Minutul 46 a adus un moment istoric pentru Tunari, după ce Paul Mitrică a profitat de gafa lui Badelj și a marcat din postură de 1 la 1 cu portarul. Bucuria golului a fost de nedescris în rândul „tunarilor” care nu puteau să-și imagineze că formația lor o conduce pe Craiova.

„Nu pot să cred așa ceva” și „Astăzi scriem istorie” au reacționat doi dintre fani după reușita lui Mitrică.

5. Galeria Craiovei a boicotat meciul

În sectorul destinat oaspeților au fost doar câțiva fani olteni, care însă nu au făcut parte din galerie. Peluza Nord Craiova nu a făcut deplasarea la Tunari, fiind nemulțumită de noul format al Cupei României.

Puțini fani olteni au asistat la partidă

Aceștia vor reveni alături de echipă în meciurile de Cupă abia din fazele eliminatorii dacă Craiova ajunge acolo.

6. Oltenii s-au făcut de râs în fața patronului

Fotbaliștii lui Dragoș Bon s-au făcut de rușine chiar sub privirile patronului Mihai Rotaru, care a asistat din tribune la jocul dezamăgitor al echiei sale.

Mihai Rotaru, prezent la CS Tunari - CSU Craiova 1-1

Imediat după fluierul final, Rotaru s-a urcat în mașină și a plecat.

Bon, discurs furtunos după ce Craiova s-a făcut de râs la Tunari: „Jalnic, nu pot să cred așa ceva!”
CS TUNARI - CSU CRAIOVA 1-1
Sorin Cârțu a găsit o explicație după egalul Craiovei de la Tunari: „Sunt consternat!”