FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  FCU CRAIOVA - FC VOLUNTARI

FOTO Eroare majoră în Cupă: a fluierat un fault inexistent înainte să se înscrie, iar VAR nu a putut interveni!

Nicolae Carnat a fost avertizat pentru proteste +17   FOTO
Nicolae Carnat a fost avertizat pentru proteste

Articol de - Publicat miercuri, 03 aprilie 2024 18:47 / Actualizat miercuri, 03 aprilie 2024 18:57

Eroare comisă de Florin Andrei, arbitrul meciului FCU Craiova - FC Voluntari din sferturile Cupei României Betano. Ilfovenii au înscris în minutul 30, dar înainte ca mingea să intre în poartă „centralul” fluierase un presupus fault în atac, ceea ce a făcut ca VAR să nu mai poată interveni asupra deciziei.

Minutul 30 în Bănie, corner din partea dreaptă pentru FC Voluntari. George Merloi a centrat în fața porții, în careul mic, Gurău a ratat mingea, balonul i-a căzut pe umăr lui Vladislav Blănuță și a intrat în poartă.

Mandorlini va fi doar consultant! SURPRIZĂ: cine e până la urmă ALESUL lui Nelu Varga pentru banca tehnică a lui CFR Cluj
CFR CLUJ

Golul nu a fost validat, pentru că „centralul” Florin Andrei fluierase un presupus fault în atac al lui Nicolae Carnat asupra lui Blănuță înainte ca mingea să ajungă în plasă.

Scandalizat, Carnat s-a repezit la arbitru pentru a-i cere socoteală. Nu s-a ales cu explicații, dar cu un cartonaș galben, da!

FOTO. Eroare majoră în FCU Craiova - FC Voluntari

+13 FOTO

Reluările au relevat că Blănuță și Carnat s-au ținut reciproc, atacantul gazdelor cuprinzându-și adversarul cu ambele brațe. Nimic deosebit față de un duel obișnuit în careu la fazele fixe. Acordarea unui fault în atac a fost o decizie eronată la prima vedere, dar arbitrii din camera VAR, Cătălin Popa și Lucian Rusandu, nu au putut interveni, din moment ce Florin Andrei fluierase înainte ca mingea să intre în poartă.

În momentul în care „centralul” a fluierat și a indicat cu brațul dictarea faultului, balonul era în aer, traversând careul advers.

+13 FOTO

Prima repriză dintre FCU Craiova și FC Voluntari s-a încheiat fără gol înscris. În primul sfert de finală al Cupei, Corvinul a zdrobit-o pe CFR Cluj, 4-0. Urmează U Cluj - Hermannstadt (astăzi, ora 21:00) și Universitatea Craiova - Oțelul (joi, 19:30).

Mai multe știri din Cupa României:

Om-cheie la Corvinul Hunedoara, anunț pentru GSP: „Dacă se întâmplă asta, devenim o forță!”

Mititelu n-a glumit! L-a trimis în „vacanță” la două zile după ce l-a făcut praf

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”