FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  CUPA DE TINERET

FOTO FCSB și-a luat revanșa în fața Farului » Victorie dramatică în finala Cupei de Tineret

FCSB a învins-o pe Farul în finala Cupei de Tineret U18, scor 3-2. +4   FOTO
FCSB a învins-o pe Farul în finala Cupei de Tineret U18, scor 3-2.

Articol de - Publicat miercuri, 24 mai 2023 15:44 / Actualizat miercuri, 24 mai 2023 15:58

La 3 zile de când Farul lui Gică Hagi câștiga titlul la Ovidiu după o victorie spectaculoasă în fața FCSB-ului, tot cu 3-2, cele două formații s-au înfruntat azi la nivel de juniori U18. Iar de această dată, FCSB a avut câștig de cauză.

Gazeta a aflat prioritățile lui Mihai Rotaru în mercato » Craiova vrea întăriri pe 4 poziții-cheie
CS UNIVERSITATEA CRAIOVA

FCSB, victorie cu Farul în finala Cupei de Tineret

Farul a început perfect partida. Băceanu a deschis scorul dintr-o lovitură liberă, dar jocul dobrogenilor a scârțâit serios apoi.

Partea dreaptă a roș-albaștrilor a produs două goluri până în minutul 23, o incursiune inspirată a lui Mario Geană și o execuție de efect semnată de Ștefan Moraru. Înainte de pauză, Moraru a ratat „dubla”: lobul său s-a oprit în transversală. FCSB, în avantaj după primele 45 de minute, 2-1.

Elevii lui Sandu și Ștefan au revenit ceva mai bine de la cabine, iar Luca Banu a egalat după un șut cu pământul expediat de la marginea careului.

Mihai Toma, introdus pe teren în minutul 71 de Lucian Mezei, i-a adus trofeul FCSB-ului - trasor în plasa laterală din interiorul careului. A fost golul decisiv, pentru Farul a trecut pe lângă egalare în prelungiri, când David Nemțanu a finalizat în bară.

FINAL » Farul - FCSB 2-3, finala Cupei de Tineret

• Au marcat: Băceanu '14, L. Banu '64 / M. Geană '19, Șt. Moraru '23, M. Toma '77

ECHIPELE DE START

Farul U18: Răfăilă - M. Aioanei, Cercel, Ștefănescu, Croitoru - Banu, Costea, Dulcea - Păcuraru, Băceanu, Băsceanu
Rezerve: Munteanu, Chiper, Răduță, Giurgiu, Cocot, Popovici, Codreanu
Antrenori: Ștefan Sandu, Liviu Ștefan

FCSB U18: Al. Maxim - Geană, S. Radu, L. Ciobanu, Tamași - Gogescu - M. Tănasă, Stancovici, L. Manolache, D. Popa - Moraru
Rezerve: Poptean, D. Alexe, Pătrașcu, Vlăsceanu, Șt. Coman, Bodor, Vl. Tudor, M. Toma
Antrenor: Lucian Mezei

Duelul s-a disputat pe Stadionul Municipal din Sibiu, noua casă a lui Hermannstadt, unde se va juca și finala Cupei de seniori dintre Sepsi și U Cluj, tot azi, de la 20:30.

Farul - FCSB 3-2 / Roș-albaștrii, dărâmați după un nou titlu ratat

Tot despre Farul și FCSB:

Gigi Becali a anunțat că-l dă afară, el se face că nu aude: „Sunt șanse să rămân! Am jucat nu bine, ci foarte bine”
FCSB
Gică Hagi contestă decizia cu care Rădoi a intrat în istorie: „După ce s-a întors de la națională, 2-3 luni nu m-am înțeles cu el”