FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  FORTUNA CÎMPINA - DINAMO 2-5 D. PREL.

FOTO Nebunie pe ”Ilie Oană” » Fortuna Cîmpina a sperat 91 de minute la o minune, dar a fost spulberată de Dinamo în prelungiri

Articol de GSP - Publicat miercuri, 24 septembrie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 24 septembrie 2014 23:05

Dinamo a început ezitant noul sezon al Cupei României, dar a reuşit să se califice în optimi, după 5-2 cu Fortuna Cîmpina, partidă încheiată după prelungiri.

"Cîinii" au făcut o primă repriză lamentabilă, iar după pauză au primit şi prima lovitură. Cioinac, dat afară din "Ştefan cel Mare" după un meci dezastruos cu Viitorul, a marcat în poarta lui Samoilă. Contrar cursului jocului, Dinamo a întors rezultatul, Rotariu bifînd o dublă în numai două minute.

Munteanu a readus speranţa în tabăra gazdelor în minutul 71, cînd l-a învins pe Samoilă cu un şut la colţul lung. În prelungiri, Dinamo s-a dezlănţuit, Bilinski marcînd de două ori, în timp ce Rotariu şi-a completat hattrick-ul.

FINAL
Min 110 - Gol Dinamo! Hattrick Rotariu, care profită de o gafă în apărarea adversă şi înscrie cu un şut din 9 metri
Min 88 - Bilinski reia pe lîngă poartă din 12 metri
Min 81 - Samoilă respinge prost şutul lui Munteanu, mingea ajunge la Buhuş, care trage lamentabil
Min 63 - Gol Dinamo! Rotariu înscrie din nou cu o reluare din apropiere
Min 61 - Gol Dinamo! Rotariu egalează cu un şut din 6 metri printre picioarele lui Popescu
Min 58 - Chipirliu scapă singur cu Samoilă, dar şutează direct în portarul dinamovist
Min 57 - Cioinac şutează fără preluare de la 25 de metri, însă balonul trece pe lîngă poartă
Min 55 - Gavrilă intră în locul lui Firţulescu
Min 51 - Gol Fortuna! Cioinac deschide scorul cu un şut din apropiere după o lovitură liberă indirectă din interiorul careului
Min 48 - Alexe vede galben pentru simulare
A început repriza a doua
PAUZĂ
Min 45+2 - Aldea vede galben
Min 45+1 - Samoilă respinge în corner şutul pe jos al lui Munteanu
Min 42 - Rotariu şutează puţin peste poartă de la marginea careului
Min 41 - Contraatac rapid al Poianei! Honciu rămîne singur cu Samoilă, dar trimite peste poartă
Min 38 - Lazăr trimite în faţa porţii, dar Damian înlătură pericolul
Min 30 - Fortuna continuă să controleze partida, în timp ce Dinamo întîmpină dificultăţi în a ajunge la poarta lui Popescu
Min 21 - Alexe reia peste poartă de la marginea careului
Min 10 - O nouă fază controversată cu Samoilă în prim plan. Portarul dinamovist bîlbîie o minge la marginea careului şi îşi faultează un adversar, dar arbitrul lasă jocul să continue