FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  16-IMI DE FINALĂ

liveTEXT » Rapid - Juventus Bucureşti 4-1

Imagini de la Juventus - Rapid +19   FOTO
Imagini de la Juventus - Rapid

Articol de GSP - Publicat miercuri, 21 septembrie 2011 00:00 / Actualizat miercuri, 21 septembrie 2011 20:51

Rapidul a reuşit prima victorie în Cupa României, în "16"-imi cu Juventus Bucureşti, scor 4-1, printr-o două duble semnate de Iulian Apostol şi Mihai Roman. Giuleştenii au jucat fără Herea, care a luat "roşu" în meciul de campionat cu Dinamo, şi fără Răzvan Lucescu care nu a putut savura prima victorie în competiţia pe care a cîştigat-o de două ori alături de alb-vişinii. Pentru Juventus a marcat Zaharia, în urma unei lovituri libere executate exemplar în ultimul minut de joc.

LIVETEXT: (VEZI MAI JOS O GALERIE FOTO DE LA MECI!)

Min 1 - A  început partida. În Giuleşti sînt 3000 de spectatori
Min 3 - Portarul Anghelache are prima intervenţie la centrarea lui Roman
Min 8 - Teixeira şutează de la marginea careului, Anghelache ptinde fără probleme
La jumătatea primei reprize, Rapidul nu a contabilizat nici o ocazie clară de gol
Min 26 -
Surdu şutează cu stîngul de la 16 metri, dar Anghelache apără
Surdu a avut un schimb de replici dure cu suporterii de la tribuna a  doua
Min 30 -
Glauber primeşte cartonaşul galben
Min 33 - Bozovici trimite o centrare periculoasă în faţa porţii, dar nici un coechipier nu ajunge la minge
Min 34 - Cassio trage de la 20 de metri, puţin pe lîngă poartă
Min 38 - GOL ROMAN! Bozovici a centrat de pe stînga, Cassio a deviat, mingea a ajuns la Roman, care a înscris din 6 metri dintr-o poziţie suspectă de ofsaid
După reuşita lui Roman, fanii rapidişti care l-au înjurat pînă atunci pe Surdu au început să îi scandeze numele. Fotbalistul a făcut pace cu ei şi i-a aplaudat
Min 45 - GOL ROMAN!
Găsit excelent de Teixeira, Roman pleacă de la limita ofsaidului şi îl învinge pe Anghelache

Min 46 - A început repriza a doua. A intrat Istimie în locul lui Tache, la Juventus.
Min 50 - Teixeira a şutat de la 25 de metri, puţin peste bară
Min 52 - Sburlea a intrat ăn locul lui Roman
Min 58 - Grigorie şutează de la 20 de metri pe lîngă poarta lui Anghelache
Min 58 - Apostol intră în locul lui Teixeira
Min 64 - SUPERGOL APOSTOL! Iulian Apostol a prin un şut senzaţional de la 30 de metri, în vinclul porţii!
Min 73 - Pancu îl înlocuieşte pe Cassio
Min 77 - Surdu reia din voleu de la 8 metri, dar şutul său este blocat de un fundaş advers
MIn 80 - GOL APOSTOL! Iulian Apostol a reuşit dubla după o acţiune fantastică a lui Sburlea pe flancul drept! Tribuna l-a adoptat instant pe fostul mijlocaş al Urziceniului!
Min.85 - Juventus încearcă să desfacă apărarea vişinie, însă acţiunile sînt stopate în jurul la 30 de metri de careul giuleştean
Min.90 - SUPERGOL ZAHARIA! Zaharia înscrie un gol fabulos dintr-o lovitură liberă centrală, de la 18 metri. Straton a rămas fără reacţie!

---------------
ECHIPELE DE START:
Rapid: Straton - Creţu, Oros, Glauber, Bozovici - Grigorie, Alexa, Teixeira - Roman, Cassio, Surdu
Rezerve: Draghia, Deac, Grigore, Pancu, Burcă, Sburlea, Apostol

Juventus: Anghelache - Amet, I. Florea, Tache, Stănescu - Bîrsănel, Tene, Daia - Zaharia, M. Stoica - Al. Marin
Rezerve: Cioloca, Rotaru, Ianuş, Goşman, Istinie, Bustea, I. Florică

Lovitură! Constantin Budescu revine în Superligă! A bătut palma cu noua echipă, unde merge și Dragoș Grigore!

„Scaunul dentistului din Hong Kong!” » Momentul NEBUN cu Paul Gascoigne la Euro 1996: „Păcat că era glucoză în sticlă, nu gin ...”

Leonard Doroftei despre averea strânsă: „M-au vândut în Canada. Aveam de toate, dar nu aveam nimic”