FOTBAL  »  Superliga  »  LPF

168 milioane euro pe 5 ani! Gino a vîndut drepturile TV către o firmă din UE ”fără nume” » Vom avea sistem pay-per-view?

Liga a reușit să vîndă drepturile TV în aceleași condiții financiare, deși din Liga 1 au dispărut în ultimii ani cluburi de tradiție precum Rapid, U Craiova sau FC Argeș +2   FOTO
Liga a reușit să vîndă drepturile TV în aceleași condiții financiare, deși din Liga 1 au dispărut în ultimii ani cluburi de tradiție precum Rapid, U Craiova sau FC Argeș

Articol de - Publicat miercuri, 05 martie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 05 martie 2014 00:12

Iorgulescu a înscris primul gol ca preşedinte al Ligii. La 4 luni de cînd l-a învins pe Dragomir, boss-ul LPF a anunţat ieri, prin intermediul site-ului oficial al forului, că a vîndut drepturile TV pe următoarele 5 sezoane către o firmă din Uniunea Europeană. Nu se precizează nici un nume, deşi Gino a făcut poze cu reprezentanta companiei.

În urma parteneriatului, se anunţă că " LPF va încasa în următoarele cinci sezoane competiţionale, în mod necondiţionat, o sumă anuală netă egală cu valoarea sumelor anuale încasate din cedarea drepturilor de difuzare primite de LPF în sezoanele competiţionale 2011/2012, 2012/2013, 2013/2014".

Adică 33,6 milioane de euro cu TVA inclus, pe sezon, cît plătesc acum televiziunile ce deţin drepturile Ligii 1: RCS&RDS, Romtelecom şi Antena 1.

Bonusuri: un milion + 20%

La această sumă se va adăuga suma de un milion de euro net, anual, în situaţia în care LPF va organiza Cupa Ligii, precum şi un procent de 20% din veniturile nete din publicitate realizate de posturile TV cu ocazia transmiterii, în direct, a jocurilor din campionat.

Conform fanatik.ro, firma ce-a achiziţionat drepturile TV ar fi din Olanda şi este aceeaşi căreia Dumitru Dragomir îi propusese cedarea meciurilor din Liga 1. Iar compania ar dori transmiterea partidelor în sistem pay-per-view.

"Prin semnarea parteneriatului, mi-am respectat angajamentele asumate faţă de cluburile din Liga 1 la momentul alegerii mele în funcţia de preşedinte" ( Gino Iorgulescu, preşedinte LPF)

Citește și:

Imaginile pe care televiziunile și UEFA le-au vrut interzise! Ce s-a întâmplat pe teren, în prelungirile de la Italia - Albania
Euro 2024
Imaginile pe care televiziunile și UEFA le-au vrut interzise! Ce s-a întâmplat pe teren, în prelungirile de la Italia - Albania
Tenis de poveste, cu 32 de titluri de Grand Slam pe teren » Cele mai tari momente de la Cluj: „sosia” lui Agassi și propunerea americanului
Tenis
Tenis de poveste, cu 32 de titluri de Grand Slam pe teren » Cele mai tari momente de la Cluj: „sosia” lui Agassi și propunerea americanului
Fundaș din Italia la Dinamo. Tratativele au intrat în linie dreaptă, urmează să fie prezentat
Superliga
Fundaș din Italia la Dinamo. Tratativele au intrat în linie dreaptă, urmează să fie prezentat

„Îmi fac testamentul!” » Cornel Dinu, izbucnire teribilă, după o decizie pe care o numește „TÂLHĂRIE”: „M-au nenorocit minciuna și nedreptatea”

Veste cutremurătoare în a doua zi de Euro: s-a stins la numai 26 de ani, după ce jucase admirabil în Belgia - Muntenegru!


Comentarii (60)
dabulean_u
dabulean_u  •  07 Martie 2014, 10:31
Postat de spivak pe 05 Martie 2014, 18:21

Pay-per-view pentru Liga 1? Da, la 1 RON per etapă.

Cred ca ar fi pretul corect!

kdk.19
kdk.19  •  05 Martie 2014, 21:26

Pay -per-view, va fi o catastrofa!,din primul sezon se va alege praful..!

spivak
spivak  •  05 Martie 2014, 18:21

Pay-per-view pentru Liga 1? Da, la 1 RON per etapă.

Vezi toate comentariile (60)
Comentează