FOTBAL  »  Superliga  »  ACADEMICA CLINCENI - CHINDIA

ACADEMICA CLINCENI - CHINDIA 1-0. Victorie pentru formația lui Ilie Poenaru, care urcă pe 4 în play-out! Vezi cum arată clasamentul ACUM

Academica Clinceni a câștigat duelul cu Chindia Târgoviște, scor 1-0 // foto: Cristi Preda

Articol de GSP - Publicat luni, 22 iunie 2020 14:37 / Actualizat marti, 23 iunie 2020 11:58

Academica Clinceni s-a impus în fața Chindiei Târgoviște, scor 1-0, într-un meci din etapa 5 a play-out-ului Ligii 1.

Prima repriză a partidei de la Clinceni a fost lipsită de foarte multe acțiuni periculoase. Spectacolul din teren a avut de suferit și din pricina unei ploi torențiale ce s-a abătut asupra comunei din Ilfov.

Chindia a marcat prin Berisha, însă golul a fost anulat de arbitrul Marius Avram pentru un fault în atac comis de vârf.

După pauză a venit și singurul gol valid al meciului. Unul frumos, ce-i drept, reușit de Jakub Vojtus, care s-a debarasat elegant de doi adversari și a șutat plasat, lângă bara din dreapta porții apărate de Aioani.

Chindia Târgoviște, antrenată de Viorel Moldovan, nu a avut replică, nereușind să își mai creeze nicio situație periculoasă de gol până la final.

Mai mult, Clinceni a fost aproape de 2-0 în minutul 79, însă Aioani s-a opus unui șut puternic. Pentru echipa lui Viorel Moldovan, cireașa de pe tort a venit în minutul 90+4, când Yameogo a văzut cartonașul roșu din partea arbitrului.

Scor final 1-0. Academica urcă pe locul 4 în play-out, cu 20 de puncte, în timp ce Chindia rămâne pe poziția de baraj, cu 3 puncte în minus. De asemenea, cu un meci mai puțin decât rivala sa de astăzi. Pentru Academica urmează meci în deplasare, cu Hermannstadt, în timp ce Chindia va da piept cu Poli Iași, pe teren propriu.

Poenaru: "Am câștigat un meci de 6 puncte, dar nu am rezolvat nimic dacă nu vom avea continuitate"

Viorel Moldovan: "În trei cuvinte. Suntem proştii proştilor. Ne batem singuri"

Academica Clinceni - Chindia Târgoviște 1-0

Clinceni - Chindia, echipele de start:

Academica Clinceni: Vâlceanu - Matei, Nichita, Munoz, Dobrescu - Cebotaru, Albu, Susu - Merloi, Vojtus, Buziuc
Rezerve: Ureche, Achim, Markovic, Kontoes, Ventura, R. Ion, Florin Bejan, Șut, Ilie
Antrenor: Ilie Poenaru

Chindia Târgoviște: Aioani - Martac, Pițian, Diallo, Corbu - Neguț, Novac, Bic - Barbu - Ivancic, Berisha
Rezerve: Moldovan, Benga, Dinu, Dumitrașcu, Rață, Mihai Yameogo, Dangubic, Piftor
Antrenor: Viorel Moldovan