FOTBAL  »  Superliga  »  ATAC

Porumboiu, reacție deplasată despre un jucător din Liga 1: „Merită două palme!”

Adrian Porumboiu, fost mare arbitru internațional, îl pune la punct pe Andrea Compagno (25 de ani), atacantul celor de la FCU Craiova eliminat în derby-ul cu CS Universitatea Craiova, 0-2.

Articol de GSP - Publicat luni, 04 octombrie 2021 18:30 / Actualizat luni, 04 octombrie 2021 18:34

• Andrea Compagno, atacantul lui FCU Craiova, a fost eliminat direct în minutul 72 al partidei cu CS Universitatea Craiova, în urma unui gest nesportiv. Atacantul italian l-a lovit cu palma în cap pe compatriotul Mirko Pigliacelli, iar arbitrul Adrian Cojocaru nu l-a iertat - detalii, AICI.

„Italianul ăla nu știu unde s-o fi trezit. La atacuri din astea ce poți să zici? Cred că are ceva pe creier. N-ai cum să înțelegi un jucător care se duce și lovește, când mingea era în brațe la portar. O fi făcut vreun sport din ăsta de contact. Merita roșu și două palme. Ce rost are să desfaci brațul și să-l lovești? S-o fi crezut la volei și a zis că gâtul ăluia e vreo minge de volei.

A fost o greșeală mare și la primul gol. Sunt două faze la care nu are ce să facă Adi Mutu. Păcat de banii pe care îi cheltuiește omul ăla (n.r. - Adrian Mititelu) și de munca lui Adi Mutu”, a declarat Porumboiu pentru Fanatik.

Meciul s-a rupt în minutul 55 când au pasat ăia. Îl omoară tehnica și pe Diallo ăla (n.r. - cel care a greșit la primul gol). Nu e prima dată când greșește

Mutu trebuia să rămână și să scoată corabia de acolo. Dar îi e și lui greu când are jucători care fac greșeli din alea. Nu poți să-i antrenezi. În fotbal, se poate antrena viteza, tehnica, dar prostia n-o poți antrena. E prostie curată și la primul gol, și la faza de eliminare
Adrian Porumboiu

Așa s-a „rupt” derby-ul Craiovei! Roșu direct, după un gest de neînțeles

Chiar în perioada în care FCU Craiova alerga după egalare, Adrian Mutu a fost „trădat” de gestul unuia dintre elevii săi. Frustrat că n-a ajuns la o centrare inexactă, atacantul Andrea Compagno a ales să-și verse nervii pe compatriotul Mirko Pigliacelli, pe care l-a lovit cu palma în creștetul capului.

Roșu direct în Bănie, după un gest de neînțeles al lui Compagno

A fost faza care a „rupt” definitiv partida din Bănie. CS Universitatea Craiova a deschis scorul în minutul 47, prin Nistor, iar apoi a conservat italienește rezultatul. În „10”, băieții lui Adrian Mutu n-au mai putut pune în pericol poarta adversă.

Faza tensionată a provocat un val de nervi și pe margine. În cele din urmă, a fost eliminat și preparatorul fizic Dan Vasilică, cel care la un moment dat preluase postul de antrenor principal la FCU.

N-a fost de penalty

Jucătorii Universității au cerut un penalty în minutul 36. La o centrare în careul lui Popa, Paramatti a respins cu capul în pământ, iar de acolo, balonul s-a dus în mâna unui Diallo surprins. "Centralul" Cojocaru a părut să nu fi văzut faza, dar chiar și așa, nu se impunea o lovitură de pedeapsă. Totul s-a petrecut într-o aglomerare de jucători, iar lipsa de intenție a fost evidentă.