FOTBAL  »  Superliga  »  FCU CRAIOVA - CSU CRAIOVA

Așa s-a „rupt” derby-ul Craiovei! Roșu direct, după un gest de neînțeles

Andrea Compagno, atacantul lui FCU Craiova, a fost eliminat direct în minutul 72 / foto: GSP +23   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 03 octombrie 2021 22:38 / Actualizat duminica, 03 octombrie 2021 22:53

Andrea Compagno, atacantul lui FCU Craiova, a fost eliminat direct în minutul 72 al partidei cu CS Universitatea Craiova, în urma unui gest nesportiv. Atacantul italian l-a lovit cu palma în cap pe compatriotul Mirko Pigliacelli, iar arbotrul Adrian Cojocaru nu l-a iertat.

Chiar în perioada în care FCU Craiova alerga după egalare, Adrian Mutu a fost „trădat” de gestul unuia dintre elevii săi. Frustrat că n-a ajuns la o centrare inexactă, atacantul Andrea Compagno a ales să-și verse nervii pe compatriotul Mirko Pigliacelli, pe care l-a lovit cu palma în creștetul capului.

Roșu direct în Bănie, după un gest de neînțeles al lui Compagno

A fost faza care a „rupt” definitiv partida din Bănie. CS Universitatea Craiova a deschis scorul în minutul 47, prin Nistor, iar apoi a conservat italienește rezultatul. În „10”, băieții lui Adrian Mutu n-au mai putut pune în pericol poarta adversă.

Faza tensionată a provocat un val de nervi și pe margine. În cele din urmă, a fost eliminat și preparatorul fizic Dan Vasilică, cel care la un moment dat preluase postul de antrenor principal la FCU.

N-a fost de penalty

Jucătorii Universității au cerut un penalty în minutul 36. La o centrare în careul lui Popa, Paramatti a respins cu capul în pământ, iar de acolo, balonul s-a dus în mâna unui Diallo surprins. "Centralul" Cojocaru a părut să nu fi văzut faza, dar chiar și așa, nu se impunea o lovitură de pedeapsă. Totul s-a petrecut într-o aglomerare de jucători, iar lipsa de intenție a fost evidentă.

FCU - CSU Craiova // foto: Cristi Preda
+19 FOTO

Aroganță de Craiova » Ce a afișat FCU pe tabelă la derby-ul cu CS Universitatea

FCU Craiova 1948, gazda derby-ului Craiovei din această seară, nu a ratat ocazia de a-și înțepa adversara pe tema identității.

Craiova „fierbe” în această seară, în care se joacă derby-ul orașului, cu FCU în postura de gazdă. Cu această ocazie, reprezentanții clubului patronat de familia Mititelu au ales să își ironizeze rivalii pe tema identității.

Mai întâi, înainte de începutul meciului, crainicul stadionului a rostit doar numerele jucătorilor celor de la CS Universitatea, nu și numele lor. Imediat după, toți ochii au fost ațintiți pe tabela de marcaj, unde în dreptul gazdelor scria „Fotbal Club Universitatea 1948”, iar în dreptul oaspeților un sec „CSU”.

Atmosferă IRESPIRABILĂ la derby-ul Craiovelor: meciul a fost întrerupt din cauza materialelor pirotehnice