FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA - FCSB 2-3

FOTO „Nu se aude!” » Cum i-a provocat Andrei Vlad pe fanii Craiovei după golul victoriei înscris de FCSB

Andrei Vlad, în CS Universitatea - FCSB // foto: captură DigiSport +5   FOTO
Andrei Vlad, în CS Universitatea - FCSB // foto: captură DigiSport

Articol de GSP - Publicat luni, 29 noiembrie 2021 10:50 / Actualizat luni, 29 noiembrie 2021 11:39

Andrei Vlad (22 de ani), portarul adus de FCSB chiar de la CS Universitatea, i-a provocat pe fanii olteni după golul decisiv din derby-ul câștigat de FCSB în fața alb-albaștrilor, scor 3-2.

În Bănie, FCSB a marcat golul descătușării în minutele de prelungire. Lovitura lui Andrei Cordea din minutul 90+1 a adus victoria roș-albaștrilor, care au sărbătorit golul frenetic.

În timp ce coechipierii săi făceau o „grămadă” la marginea terenului, aruncându-se unii peste ceilalți, Vlad avea treabă cu suporterii Craiovei, echipă la care a jucat până în 2017.

Andrei Vlad, gest țintit spre suporterii CS Universitatea

Imediat după golul 3 al echipei sale, Vlad s-a întors către suporterii echipei gazdă și a dus mâinile la urechi, semn că reușita i-a redus la tăcere.

Andrei Vlad, spre suporterii CS Universitatea // foto: captură DigiSport
+1 FOTO

Gigi Becali: „L-am furat pe Vlad de la Craiova”

În vară, Gazeta Sporturilor scria cum în spatele trecerii portarului Andrei Vlad de la CS Universitatea la FCSB stau evenimente incredibile: Becali a fost căutat de tatăl lui Vlad, care l-a rugat să-i ofere bani pentru a achita un împrumut luat de la anumiți interlopi, iar Gigi a plătit, însă a solicitat ca goalkeeper-ul să fugă de la clubul lui Rotaru.

„L-am furat pe Vlad de la Craiova și de-asta tot pierdem pe mâna lui, după ce face gafe incredibile. Vreau să-l dau înapoi ca să-mi spăl păcatul”, spunea Becali în vară, după eliminarea FCSB-ului din tururile preliminare ale Conference League, cu Șahtior Karagandy.

Patronul FCSB l-a oferit pe Vlad către olteni, dar transferul nu s-a îndeplinit, iar tânărul portar a continuat să fie titular între buturile FCSB-ului.

Andrei Vlad a ajuns la FCSB în 2017, chiar de la CS Universitatea, iar de atunci a adunat 98 de meciuri pentru echipa bucureșteană, în care a încasat 95 de goluri.