Articol de - Publicat duminica, 05 noiembrie 2023 11:35 / Actualizat duminica, 05 noiembrie 2023 12:16

Antonio Bordușanu (19 ani), extrema celor de la Dinamo, va lipsi o perioadă îndelungată de pe teren, după ce a suferit o ruptură a ligamentelor încrucișate ale genunchiului și o dublă ruptură a meniscului.

Jucătorul cu o selecție în naționala U18 a României ar fi trebuit să facă parte din lotul „câinilor roșii” pentru meciul cu FC Bihor Oradea din grupele Cupei României, scor 1-1.

Sandro Tonali riscă o nouă suspendare » Federația Engleză vrea să afle dacă italianul a pariat și după ce s-a transferat la Newcastle
NEWCASTLE

Doar că, în timpul unui antrenament dinaintea meciului cu formația din Liga 3, Antonio Bordușanu a acuzat dureri la nivelul genunchiului drept, scriu cei de la Radio Dinamo

Verdictul medicilor: ruptură de ligamente încrucișate și dublă ruptură a meniscului.

Antonio Bordușanu, extrema lui Dinamo, s-a accidentat grav și va lipsi o perioadă îndelungată de pe teren

Este pentru a doua oară în ultimul an când Antonio Bordușanu suferă o astfel de accidentare. S-a mai întâmplat în octombrie 2022, în meciul câștigat de Dinamo pe terenul lui Metaloglobus, scor 2-1, în etapa cu numărul 11 din sezonul regular din Liga 2. S-a operat după aceea și a început recuperarea.

El a revenit pe teren pe 1 mai, după 7 luni, la meciul cu Gloria Buzău din play-off, scor 2-2. Doar că pe 11 mai, la meciul cu Oțelul Galați, scor 2-0 pentru Dinamo, a acuzat din nou probleme la menisc, în timpul încălzirii.

Cu toate acestea, el a bifat 87 de minute contra gălățenilor. La câteva zile după, el s-a operat din nou și a ratat tot cantonamentul de vară.

Antonio Bordușanu a revenit pe teren în acest sezon, bifând chiar două apariții în tricoul lui Dinamo

A jucat 45 de minute în victoria cu Metaloglobus, 2-1, din play-off-ul Cupei României, și 11 minute în înfrângerea drastică din Giulești contra Rapidului, scor 0-4, în runda cu numărul 8 din Liga 1.

VIDEO. Ionuț Chirilă a analizat jocul lui Dinamo în studioul GSP Live. „Îți arăt ce se vede”

„Au fost catastrofe!” » Gabi Balint, cea mai dură reacție după derby-ul Universitatea - FCU Craiova: „O dădeau la adversari, parcă n-aveau chef”

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”