FOTBAL  »  Superliga  »  DEZBATERE

Ar trebui pedepsit Iordănescu jr.? GSP.ro prezintă alte 4 cazuri în care antrenori din Liga 1 n-au pățit nimic!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 06 aprilie 2016 17:01

Edward Iordănescu a surprins marți seară în pauza meciului de la Giurgiu cu Astra când și-a scos toți jucătorii din vestiar în curtea stadionului și le-a ținut o ședință de 10 minute.

Antrenorul Pandurilor era suspendat pentru meciul cu Astra și n-a avut voie să stea pe bancă.

Imediat după aceea, arbitrul Sebastian Colțescu a scris în raportul meciului ceea ce a făcut Edward Iordănescu, iar Comisia de Disciplină a FRF l-a chemat la raport pe antrenorul gorjean săptămâna viitoare, pentru a da explicații. Conform Regulamentului Disciplinar aflat în vigoare "antrenorii suspendați pot lua loc în tribună și nu au dreptul de a intra în contact cu echipa lor".

Gazeta Sporturilor vă prezintă alte 4 cazuri în care antrenori aflați sub suspendare au procedat la fel ca Edward Iordănescu, iar Comisia de Disciplină nu a luat nici o măsură disciplinară împotriva acestora:

1. LEO GROZAVU

23 septembrie 2014: 16-imile Cupa României, sezonul 2014-2015
Rapid - FC Botoșani 5-4

alx5487

Antrenorul celor de la FC Botoșani, Leo Grozavu, a fost suspendat de către Comisia de Disciplină la meciul disputat de echipa sa pe Giulești, în compania celor de la Rapid. La scorul de 0-0 la pauză, jucătorii moldoveni nu au intrat la vestiare și au rămas în zona tribunelor, acolo unde Grozavu luase loc în timpul partidei. Tehnicianul și-a chemat jucătorii la margine, a interacționat cu ei, le-a dat sfaturi și le-a explicat ce au de făcut după primele 45 de minute! Meciul s-a decis după executarea loviturilor de la 11 metri, iar rapidiștii s-au impus cu 5-4. După ședința de la pauză, Grozavu nu a mai fost suspendat.

2-3. GICĂ HAGI

10 septembrie 2015: optimile Cupei Ligii, sezonul 2015-2016
Viitorul- CSU Craiova 9-8

11227787 10206276682494255 1791826604766130307 o

14 septembrie 2015: etapa 10, Liga 1, sezonul 2015-2016
Viitorul - FC Voluntari 3-0

Aflat în stare de suspendare, Gică Hagi, și-a condus de două ori echipa și a dat indicații în timpul a două meciuri chiar din spatele băncii tehnice! Acesta nu a stat jos în niciunul dintre meciuri, a urlat la elevii săi pe toată durata partidelor, le-a dat indicații, a spus ce jucători să fie schimbați și a vorbit cu constănțenii chiar înainte ca aceștia să intre la vestiare! După cele două meciuri în care Hagi și-a condus echipa din tribună, antrenorul celor de la Viitorul nu a mai fost suspendat.

4. DAN ALEXA

27 iulie 2015: etapa 3, Liga 1, sezonul 2015-2016
ACS Poli - FC Botoșani 1-0

Suspendat de Comisia de Disciplină pentru două etape, Dan Alexa, atunci antrenor la ACS Poli Timișoara a driblat și el regulamentele. În pauza meciului, jucătorii echipei sale nu au ajuns în vestiar, ci au fost scoși în parcarea stadionului, acolo unde Alexa a ținut o mini-ședință și le-a dat toate indicațiile înainte de startul reprizei secunde! Indicațiile și sfaturile primite de fotbaliști de la Alexa s-au dovedit utile, Elek reușind singurul gol al meciului, în minutul 64.

Ar trebui pedepsit Iordănescu jr. după ce a dat indicații la meciul cu Astra, deși era suspendat?