FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - BOTOȘANI 1-0

ASTRA - FC BOTOȘANI 1-0 // VIDEO Tamaș aduce prima victorie a giurgiuvenilor din 2020! Cum arată clasamentul din play-off

Foto: sportpictures.eu +8   FOTO
Foto: sportpictures.eu

Articol de - Publicat vineri, 06 martie 2020 20:30

Astra a învins-o pe FC Botoșani, scor 1-0, printr-un gol marcat din penalty de Gabriel Tamaș.   

Clasamentul actualizat din play-off

În numele tatălui. Tamaș a marcat la o zi după ce și-a înmormântat părintele. Fundașul îmbătrânit și controversat, un taur furios din fotbal, a participat în toate fazele importante.

Gabriel Tamaș nu e cel mai disciplinat fotbalist, rămâne mai mult imaginea cu el dormind în scara unui bloc după ce spărsese ușa decât reține lumea că Tamaș a jucat în primele ligi din Spania, din Anglia, din Franța. Și că mai are chef și la 36 de ani. Fără să aibă talentul actoricesc al lui De Niro, Tamaș e "Raging bull" din fotbal, un sportiv ale cărui calități rămân la suprafață și când le subminează evenimentele dezastruoase din viață.

Stoperul a marcat din penalty golul Astrei. Greșise la un gol pe care-l marcase FC Botoșani și fusese salvat de o eroare a arbitrului. A mai avut intervenții importante și la alte atacuri ale moldovenilor, i-a condus pe Dima și pe Graovac ca un libero bătrân de pe vremuri.

Tamaș a ratat o convocare la echipa națională fiindcă a adormit în scara unui bloc și a jucat contra Botoșaniului la o zi după ce și-a înmormântat tatăl. În etapa trecută a fost pe teren în ziua în care aflase despre decesul părintelui. Care "Gabi" trebuie etichetat?

Oaspeții n-au jucat rău, au înscris un gol valabil și au mai ratat ocazii. Doar că a fost seara lui Tamaș, șeful echipei talentelor cam irosite: Alibec, Răduț și absentul Budescu.

712spectatori au asistat la meci

Arbitrul n-a nimerit deciziile importante

ASTRA - FC BOTOȘANI 1-0 // VIDEO Tamaș aduce prima victorie a giurgiuvenilor din 2020! Cum arată clasamentul din play-off
Captură TV Telekom Sport

"Centralul" Coza a avut o seară proastă, a greșit grav încă din minutul 4. Portarul Lazar a vrut să degajeze din mână, nu de jos, așa că i-a ridicat balonul lui Tamaș, care i l-a întors portarului cu o lovitură cu capul. Lazar a pasat mingea, apoi arbitrul a oprit jocul și a dictat o lovitură liberă indirectă pentru Astra, a considerat că alb-negrii au trișat în felul acesta. Botoșănenii nu au reușit să marcheze, deși lovitura a fost de la 7 metri, cu toată echipa gazdă pe linia porții. 

Regulamentul prevede reluarea repunerii mingii de către portar într-un asemenea caz, nu o lovitură liberă pentru adversari. A existat un caz în playoff-ul Champions League din sezonul acesta și IFAB, instituția care modifică regulile din fotbal, a anunțat că ia în considerare exemplul, însă până la vreo modificare rămâne o singură hotărâre corectă: repetarea degajării mingii de jos. Coza a greșit iar în minutul 11, a anulat pentru fault în atac un gol pe care-l înscrisese Keyta, deși atacantul de la Botoșani nu-l faultase pe Tamaș, așa cum a considerat arbitrul.

Astra - FC Botoșani 1-0

  • A marcat: Tamaș '54

Vezi AICI VIDEO de la meci!

Astra: Lazar - Graovac, Tamaş, Dima, Radunovic - Baicu, Seto, Crepulja, Răduţ - Alibec, Fatai
Rezerve: Kitanov, David Bruno, Dandea, Begue, Simion, Ioniţă, V. Gheorghe
Antrenor: Bogdan Andone 

Botoşani: Hankic - Haruţ, Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu - Papa, Rodrigues - Ashkovski, E. Florescu, Keyta - Ofosu
Rezerve: Pap, Patache, Holzmann, Cîmpanu, Carlone, Mendoza, Cascini 
Antrenor: Marius Croitoru

Stadion: „Marin Anastasovici” (Giurgiu)
Arbitru: Ionuț Coza (Ilfov) / Asistenți: Mircea Grigoriu (București) și Marius Nicoară (Mehedinți)

Citește și: 

Adevăratul Mbappe NU e la FCSB! Evoluțiile lui Dugandzici ridică noi semne de întrebare pentru Becali! Cine nu se pricepe?

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Citește și:
Moș Crăciun și Dan Șucu, eclipsați în Giulești! Cine a atras toate privirile la Rapid - Oțelul
Superliga
Moș Crăciun și Dan Șucu, eclipsați în Giulești! Cine a atras toate privirile la Rapid - Oțelul
Gafă sau eurogol la Rapid - Oțelul? Toată lumea și-a pus mâinile în cap la execuția lui Paul Iacob
Superliga
Gafă sau eurogol la Rapid - Oțelul? Toată lumea și-a pus mâinile în cap la execuția lui Paul Iacob
Cum a ajuns Diana Belbiță să lupte în UFC: „Voiam să fiu «ring girl», dar nu aveam sâni” » Între timp, și-a găsit jobul de vis în SUA
Altele
Cum a ajuns Diana Belbiță să lupte în UFC: „Voiam să fiu «ring girl», dar nu aveam sâni” » Între timp, și-a găsit jobul de vis în SUA
Nu s-a văzut la TV! Singura persoană huiduită în Giulești » Mesaj categoric din peluză, după Rapid - Oțelul
Superliga
Nu s-a văzut la TV! Singura persoană huiduită în Giulești » Mesaj categoric din peluză, după Rapid - Oțelul
ULTIMA ORĂ FOTO Imagini-spion cu viitorul model Dacia C-Neo dezvăluie și mai bine forma caroseriei
Profit.ro
ULTIMA ORĂ FOTO Imagini-spion cu viitorul model Dacia C-Neo dezvăluie și mai bine forma caroseriei
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Șeful ANS i-a răspuns sincer lui David Popovici: „Da, e complet adevărat. Știți de ce nu i-am dat banii?” + Atac la Lipă

Fost mare fotbalist al țării, astăzi trăiește ca un om al străzii, în timp ce copiii lui stau în lux! » „Nu te poți uita nepăsător cum piere un astfel de om”


Comentarii (26)
749913671784643
Razvan Marcel  •  06 Martie 2020, 20:56

Botoșani ceea mai furata echipa din liga 1,joaca fotbal dar arbitri își fac treaba. Oare când o sa înțeleagă ca se baga bani în aceasta echipa, și vin hoți și fura Gol valabil, e al doilea anulat aiurea.

grim_reaper_cu_tesla
grim_reaper_cu_tesla  •  06 Martie 2020, 23:44

Hai CFR SI CRAIOVA !!!

gikiewicz93500
gikiewicz93500  •  06 Martie 2020, 22:31
Postat de Razvan Marcel pe 06 Martie 2020, 22:29

Arbitru aduce victoria Astrei, sper sa vadă Iftime și sa nu mai vrea acest *** sa arbitreze. Un hot.

mai mult prost.

Vezi toate comentariile (26)
Comentează