FOTBAL  »  Superliga  »  ETAPA #14

FINAL: Astra - Gaz Metan 3-0. A patra înfrângere consecutivă în Liga 1 pentru elevii lui Jorge Costa

Articol de GSP - Publicat marti, 15 decembrie 2020 00:12 / Actualizat marti, 15 decembrie 2020 20:43

Astra Giurgiu s-a impus fără probleme, scor 3-0, în duelul cu Gaz Metan Mediaș, din etapa #14 a Ligii 1, după o primă repriză excelentă.

Vezi AICI programul complet al etapei #14

Elevii lui Eugen Neagoe au deschis scorul încă din minutul 4, prin Mattia Montini. După ce a contribuit cu pasa decisivă la primul gol, Constantin Budescu și-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 38, după o eroare mare în apărarea medieșenilor. (VIDEO cu faza AICI) În minutul 43, Risto Radunovic, viitorul jucător al FCSB-ului, a stabilit scorul final al partidei, din centrarea aceluiași Constantin Budescu.

Cu aceste trei puncte, giurgiuvenii o egalează pe Gaz Metan, fiind la 4 puncte de ocupanta ultimului loc al Ligii 1, FC Argeș. Etapa viitoare, Astra se deplasează pentru înfruntarea cu UTA. De cealaltă parte, elevii lui Jorge Costa au ajuns la a patra înfrângere consecutivă în Liga 1, iar etapa viitoare primesc vizita celor de la Viitorul.

68 de goluri și 62 de pase decisiveare Constantin Budescu în Liga 1

FINAL » Astra - Gaz Metan 3-0

Astra - Gaz Metan: echipe de start

ASTRA (4-1-4-1): 1. Lazar - 20. Bruno, 2. Goncalves, 4. Graovac, 3. Radunovici - 21. Crepulja - 80. Merloi, 7. Canadija, 10. Budescu, 92. Riza - 43. Montini
Rezerve: 12. M. Popa, 8. Wuthrich, 18. Azulay,  25. V. Găman, 27. R. Moise, 96. Balaure, 11. V. Gheorghe, 77. Stahl, 5. Dima
Antrenor: Eugen Neagoe

GAZ METAN (4-2-3-1): 31. Buzbuchi - 21. Butean, 25. Larie, 5. Baco, 24. R. Romeo - 92. Alceus, 33. Horj - 44. Ciocan, 20. Pambou, 22. Horșia - 27. Cardoso
Rezerve: 12. Pleașcă, 29. Jose Manuel, 13. R. Deaconu, 98. Velisar, 91. Valente, 10. Chamed, 11. P. Costea, 70. Sambu, 23. Jica
Antrenor: Jorge Costa

Stadion: "Marin Anastasovici" (Giurgiu)
Arbitru: Rusandu Lucian (Sfântu Gheorghe) / A1: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe), A2: Slabu Stelian (Braşov)

Clasament Liga 1:

VIDEO. Derby-ul etapei #14, U Craiova - FCSB

Citește mai multe știri din Liga 1:

DINAMO. Prima reacție a noului om cu banii din Ștefan cel Mare: „Pe scurt, asta e situația”

Așteaptă banii de la Gigi Becali: „Am câștigat în instanță, dar nu știu ce am câștigat. E SF ce se întâmplă în România”