FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA

Sub semnul lui 8 » Atanas Trică și coincidențele care duc cu gândul la legendarul Ilie Balaci

Atanas Trică, după ce a marcat primul gol în Liga 1 // Foto: Cristi Preda - GSP

Articol de - Publicat vineri, 11 februarie 2022 15:07 / Actualizat vineri, 11 februarie 2022 16:04

Atanas Trică, nepotul lui Ilie Balaci, legendarul optar al „Științei”, a înscris primul său gol în Liga 1 în minutul 88, același în care a debutat pe 26 mai 2021 la echipa lui Rotaru. Lorena, mama lui, și președintele clubului, Sorin Cârțu, cred că nu-i o întâmplare.

N-a adunat în tricoul Universității Craiova decât 15 minute. Două la debutul din 26 mai 2021, la un 0-0 cu Academica Clinceni în Liga 1, și cele 13 pe care i le-a acordat Laurențiu Reghecampf, joi seară, la 6-1 cu Dinamo.

Imagini emoționante: Atanas Trică, nepotul lui Ilie Balaci, a înscris primul său gol în Liga 1 și a izbucnit în lacrimi
CSU CRAIOVA

Însă i-au fost de ajuns lui Atanas Trică pentru a ieși în lumina reflectoarelor. Cu Academica, cumva firesc, pentru că era o apariție în premieră a nepotului legendarului Ilie Balaci pe prima scenă.

Atanas Trică a marcat primul gol în Liga 1

Joi însă, cu superbul gol ce a închis „măcelul” din „Ștefan cel Mare”, Atanas și-a pus propria semnătură! Și împotriva lui Dinamo, cel mai mare „dușman” al oltenilor.

Numărul a fost ideea clubului

Din informațiile Gazetei, numărul 88, de pe tricou, a fost ideea clubului. Pentru că „8”-ul era și este la Mateiu, i-au dat 88, în amintirea lui Balaci, celebrul optar al „Științei” anilor '70 și '80.

La debut, antrenorul de atunci al lui CSU, grecul Marinos Ouzounidis, l-a introdus pe Atanas în minutul 88.

Împotriva „câinilor”, când a reluat superb balonul în plasă, în stilul unui mare atacant, era tot minutul 88! Apoi a izbucnit în lacrimi, a fugit să îl îmbrățișeze pe Laurențiu Reghecampf și ulterior a arătat o inimioară către „oficială”, acolo de unde mama, Lorena Balaci, i-a ținut pumnii.

Lui Reghecampf i-au dat lacrimile în timpul meciului cu Dinamo: „A plâns când a venit la mine”
Dinamo - CSU Craiova 1-6

Sorin Cârțu, după ce Atanas a marcat primul gol în Liga 1: „Poate Ilie ne veghează”

„Am rămas așa, un pic surprinsă, în momentul în care am ajuns acasă și am văzut că golul a fost dat în minutul 88. Nimic nu e întâmplător. Oamenii de pe lumea cealaltă ne dau semne în alt fel! Celălalt Univers îți transmite semne. Clar că tata ne-a transmis că a fost acolo și a văzut ce a făcut Atanas”, a declarat Lorena Balaci pentru fanatik.ro.

Senzație împărtășită și de președintele Universității, Sorin Cârțu, la Pro X: „Poate, cine știe?, Ilie ne veghează de sus. Golul lui Atanas a fost una dintre bucuriile acestei partide. Sper să-l ajute mai departe, în carieră. I-am înțeles și lacrimile. Dacă ești atacant, trăirea maximă este golul”.

Când am văzut că am înscris, am izbucnit în lacrimi și am fugit la «Mister» să-i mulțumesc pentru că mi-a dat încredere. Am simțit că înscriu azi, în fiecare seară visez să marchez goluri cu Dinamo, FCSB… Mi-a venit în minte mama, tatăl meu, bunicul meu, toată familia și colegii mei de la Juventus București.

- Atanas Trică, atacant CSU Craiova

16ani și 10 luni avea Atanas Trică pe 26 mai 2021, la debutul în Liga 1, în tricoul Universității

Citește alte știri despre CSU Craiova:

Sorin Cârțu, la GSP Live după 6-1 cu Dinamo: „Noi am ratat obiectivul major”
Dinamo - CSU Craiova
Jovan Markovic are din nou probleme cu greutatea. Cum a fost surprins atacantul Universității Craiova în partida cu Dinamo