FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ

Șumudică, victorie la scor la debutul pe banca lui CFR Cluj » Cum a arătat echipa în primul amical al verii

CFR Cluj, 4-0 cu FC Wels // foto: Facebook @ Fotbal Club CFR 1907 CLUJ-NAPOCA

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 iunie 2021 21:07 / Actualizat miercuri, 16 iunie 2021 21:25

CFR Cluj a câștigat categoric primul meci amical al verii, 4-0 cu FC Wels, echipă din liga a 3-a austriacă.

Campioana României a jucat primul meci amical din cantonamentul pe care îl desfășoară în Austria. La primul meci sub comanda lui Marius Șumudică, CFR a avut-o în față pe FC Wels, echipă din al treilea eșalon al fotbalului austriac.

CFR Cluj, 4-0 cu FC Wels, în primul amical al verii

La primul meci jucat după mai bine de o jumătate de an, Mike Cestor a deschis scorul în minutul 13, cu o lovitură de cap precisă, venită la capătul unui corner executat de islandezul Sigurjonsson.

Campioana României a făcut 2-0 în minutul 37, grație unui lob de efect reușit de Ciprian Deac, care driblase doi adversari înainte să „execute” portarul.

Tot două goluri au fost înscrise și în a doua parte. În minutul 52, Claudiu Petrila a făcut 3-0 din pasa filtrantă lui Mihai Gîdea. 4-0 s-a făcut pe final, în minutul 86, golul fiind reușit de același Petrila, aflat la primul meci în tricoul „vișiniilor” după revenirea de la Sepsi OSK.

Petrila a preluat pe piept o pasă lungă, din defensiva CFR-ului, l-a driblat pe portarul advers și a introdus mingea în poartă.

Cum a arătat CFR Cluj sub Marius Șumudică

Adeptul sistemului 3-4-3, cu 3 fundași pe faza ofensivă și transformat în 5-3-2 în defensivă, Șumudică a preferat să păstreze clasicul 4-3-3 utilizat de campioana României în ultimul sezon.

CFR Cluj în prima repriză: Bălgrădean - Susic, Ciobotariu, Cestor, Latovlevici - Sigurjonsson, Itu, Fica - Deac, Debeljuh, Rondon

CFR Cluj în a doua repriză: Sandomierski - Rusu, Hoban, Bouhenna, Butean - Tahiri, Andronic, Rodriguez - Petrila, Omrani, Gîdea

Pentru CFR Cluj urmează un amical cu campioana Bulgariei, Ludogorets Razgrad. Meciul va avea loc pe 19 iunie, de la ora 18:00.

Programul lui CFR Cluj în cantonamentul din Austria

• 19 iunie, ora 18:00 în România: vs. Ludogorets Razgrad (Bulgaria)
  • 22 iunie: vs. Akademia Puskas (Ungaria)
  • 26 iunie: vs. Dinamo Moscova (Rusia)
  • 28 iunie: vs. Ujpest (Ungaria)

VIDEO. CFR Cluj și Șumudică și-au aflat prima adversară din preliminariile Ligii Campionilor

Mai multe știri despre CFR Cluj:

CFR Cluj, din nou la tragerea la sorți! Campioana și-a aflat posibila adversară din turul II din UEFA Champions League

Pe ei îi vrea CFR Cluj! Cele două noi ținte ale lui Șumudică

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”