FOTBAL  »  Superliga  »  CFR - VOLUNTARI 1-0

Culio, după dezvăluirile GSP: „L-ați văzut pe Petrescu cu ochiul umflat? I-am dat un pumn?”

CFR Cluj a învins-o pe FC Voluntari, scor 1-0. Emmanuel Culio, mijlocașul ardelenilor, a vorbit la final și despre articolul apărut în ediția de azi a Gazetei: „Fight Club CFR”. +42   FOTO

Articol de GSP - Publicat sambata, 30 octombrie 2021 23:50 / Actualizat duminica, 31 octombrie 2021 00:01

• CONTEXT: GSP a dezvăluit azi că argentinianul a reacționat nervos în pauza meciului cu Alkmaar, când a fost anunțat că urma să fie înlocuit. Martori din vestiar povestesc că sud-americanul a fost aproape de un conflict fizic cu Petrescu, până când alte persoane din cabină au intervenit și au stins disputa.
  • Unele surse din club confirmă scandalul, dar îl descriu diferit: „Petrescu și Culio și-au vorbit urât în vestiar după schimbare, dar nu a existat chiar riscul să se bată!".

Vezi AICI programul etapei #14

Deși afirmă că nu citește presa, Culio citează o parte din știre, face agenda jurnaliștilor și acuză un complot împotriva campioanei.

Am venit aici din 2007, știu foarte bine ce se întâmplă. L-ați văzut pe Petrescu cu ochiul umflat, i-am dat un pumn? (n.r. - râde ironic). Presa destabilizează echipa înainte de meci.

Eu îl iubesc pe Dan Petrescu, am venit pentru el. Dacă el nu mă suna, nu veneam înapoi. Eu sunt calm, nu citesc ce apare în presă. Mă gândesc la familie și la fotbal. În România trebuie să vorbim de fotbal, nu de cancan!”, a spus Culio.

Așa e la CFR mereu, suferi. Echipa a demonstrat că azi a jucat foarte bine. A fost cel mai bun meci al nostru în ultima perioadă. Echipa merge foarte bine
Emmanuel Culio, mijlocaș CFR Cluj

CFR Cluj - FC Voluntari 1-0. Omrani, salvatorul campioanei

În Gruia nu e deloc liniște, iar lucrurile se văd și pe teren. „Feroviarii” au început autoritar partida, iar în minutul 2 puteau deschide scorul, când Tamaș a deviat periculos o centrare a lui Camora.

Ilfovenii s-au dezmeticit și au ratat la rândul lor o șansă mare. În minutul 6, Ion Gheorghe a scăpat singur spre poarta lui Bălgrădean, dar nu și-a potrivit bine mingea. La aceeași acțiune, oaspeții au cerut penalty, pentru o intrare întârziată a lui Burcă asupra lui Gheorghe.

Repriza a continuat cu un ritm bun, cu șansele la ambele porți. Asta în special datorită trupei lui Ciobotariu, care nu a refuzat jocul. Cea mai mare șansă a fost irosită în minutul 27. Petrila a executat bine o lovitură liberă de la 17 metri, dar mingea a lovit doar bara transversală.

Omrani, salvatorul lui Petrescu în CFR Cluj - FC Voluntari

„Feroviarii” au avut o bară și în partea secundă. Șutul violent la lui Camora a fost deviat de Popa în stâlpul din stânga, apoi reținut. Dan Petrescu a părut supărat și pe jucătorii de pe banca de rezerve, nu doar pe Gabriel Debeljuh sau pe Denis Ciobotariu. A efectuat prima schimbare târziu, în minutul 77, când Păun i-a luat locul lui Boateng.

Alt jucător introdus pe final și-a adus contribuția la golul izbăvitor. În minutul 90, Susic a centrat plouat din apropierea fanionului de la colțul terenului. Apărătorii oaspeților nu s-au înțeles, iar mingea a ajuns la Omrani. Francezul a tras cu sete, din 8 metri.

+38 FOTO

Dan Petrescu obține o victorie în stilul clasic, 1-0, și păstrează un avans important față de CS Universitatea Craiova și FCSB. CFR Cluj este prima în Liga 1, cu 36 de puncte. FC Voluntari pierde al doilea meci consecutiv, dar rămâne pe loc de play-off, cu 24 de puncte.

CFR Cluj - FC Voluntari 1-0

CFR Cluj - FC Voluntari, echipe de start:

CFR Cluj: Bălgrădean - Cr. Manea, Burcă, Bouhenna, Camora - Culio, Boateng, C. Deac - Omrani, Alibec, Petrila
Rezerve: Hindrich - Susic, Fl. Ștefan, A. Păun, Gîdea, Chipciu, Costache, Sacko
Antrenor: Dan Petrescu

Dan Petrescu, activități de contraspionaj » Jucător exclus pentru a nu transmite tactica
CFR CLUJ

Voluntari: M. Popa - Richardinho, Tamaș, Armaș - C. Costin, V. Rață, Droppa, Helder Tavares, Briceag - Nemec, I. Gheorghe
Rezerve: Rîmniceanu - I. Andreas, Al. Vlad, Fl. Achim, N. Roșu, I. Golan, Merloi, L. Fulop, Angelov
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu” (Cluj-Napoca)
Arbitru: Popa Cătălin (Piteşti) / A1: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare), A2: Bîrdeş Romică (Piteşti)