FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - FCSB

Mihai Stoica a răbufnit după ce Kovacs a fost delegat la CFR Cluj - FCSB: „Ei sunt avantajați” » De ce episod amintește

Articol de GSP - Publicat vineri, 15 aprilie 2022 07:19 / Actualizat vineri, 15 aprilie 2022 08:58

Mihai Stoica, managerul general de la FCSB, a comentat delegarea lui Istvan Kovacs la partida de pe terenul liderului din Liga 1, CFR Cluj.

• CFR Cluj - FCSB se va juca duminică, 17 aprilie, la ora 20:30. Meciul e liveTEXT pe GSP.ro și în direct la TV pe Digi Sport1, Orange Sport 1 și Look Sport+.

La fel ca patronul echipei, și Mihai Stoica spune că se aștepta la delegarea lui Kovacs și sigur că maniera de arbitraj a acestuia este pe placul formației din Gruia.

Gigi Becali, replică acidă pentru Balaj: „N-ai cum să ieși tu la atac! Taci din gură că știm ce ai fost și ce șmecherii ai făcut”
CFR CLUJ - FCSB

Cum vede Mihai Stoica delegarea lui Istvan Kovacs la CFR Cluj – FCSB

„Am anticipat. Puteau arbitra trei. În afară de Haţegan şi Kovacs, care e al treilea arbitru? Îţi spun eu, Radu Petrescu. Putea fi delegat Colţescu, dacă se miza pe experiența și pe sezonul făcut de el anul acesta, sau Radu Petrescu, care e arbitru FIFA.

Dar când am văzut că Radu Petrescu e delegat la Craiova - CFR şi când am aflat cu stupoare că Sebastian Colţescu a fost delegat la marele derby dintre FCSB şi Voluntari, am realizat că Istvan Kovacs va arbitra meciul de la CFR.

Am foarte multe probleme. Dar nu mă surprinde sub nicio formă. Ultimul meci arbitrat de Istvan Kovacs, la CFR - FCSB, cu henţul acela la Camora şi penalty-ul inventat la Miron...

Alea nici nu le iau în discuţie. Dar în prima fază a meciului, Susic are un atac brutal la Octavian Popescu și nici fault nu a dat! E clar că CFR pleacă avantajată. CFR  are bărbaţi, noi încă mai avem copii, nu putem grăbi maturizarea unor jucători”, a declarat MM Stoica la Orange Sport.

Hațegan, apropiat de Balaj

Ovidiu Hațegan și Cristi Balaj vorbeau extrem de des la telefon și se întâlneau frecvent până ca Balaj să accepte rolul de conducător în Gruia. Kovacs a avut mereu numai cuvinte de laudă la adresa lui Cristi, pe care îl consideră unul dintre mentorii săi.

Cristi Balaj a fost un arbitru foarte valoros al României. A ieşit în evidenţă prin corectitudinea lui faţă de toţi cei care erau în jurul lui. Aici vorbesc de conducători, de arbitri, de toată lumea. El ştie foarte bine că am rămas în relaţii cum am fost înainte, dar în acest moment ocupă o funcţie, iar această funcţie nu ne permite să avem contact direct. Nu îşi permite nici el şi nu îmi permit nici eu să ne stricăm cariera pentru o prietenie