FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - HERMANNSTADT 1-1

CFR CLUJ - HERMANNSTADT 1-1 // Campioana, ajutată de Marius Avram! CFR trebuia să joace în „10” din minutul 29 » Verdictul expertului în arbitraj

Toni Conceicao // FOTO: Arhivă GSP

Articol de GSP - Publicat sambata, 02 februarie 2019 22:31

CFR Cluj a remizat sâmbătă seara pe teren propriu cu Hermannstadt, 1-1, într-o partidă din etapa a 22-a a Ligii 1. Campioana en-titre a fost condusă cu 0-1, dar a egalat în minutul 77, prin George Țucudean.

Minutul 29 a adus o fază extrem de dură, în care Ciprian Deac ar fi trebuit să fie eliminat după o intrare imprudentă asupra lui Daniel Tătar. La scorul de 0-0, Deac l-a tamponat dur pe adversarul său direct, însă a primit doar cartonaș galben din partea lui Marius Avram.

Faza a avut însă o finalitate pozitivă pentru sibieni, același Daniel Tătar marcând superb din lovitură liberă.

La finalul partidei, fostul arbitru Dan Lăzărescu a disecat faza la TV Telekom Sport și a ajuns la concluzia că Deac trebuia să fie eliminat direct pentru duritatea faultului pe care l-a comis asupra lui Tătar.

Vezi și: CFR CLUJ - HERMANNSTADT 1-1 // Analiza lui Toni Conceicao după remiza cu Hermannstadt: ce l-a nemulțumit + ce spune despre lupta la titlu