FOTBAL  »  Superliga  »  CHINDIA - FC BOTOȘANI 2-2

Teja a izbucnit la interviu, după ce a fost egalat în prelungiri: „Nu mă mai întrebați asta!”

Mihai Teja, antrenor FC Botoșani // foto: captură DigiSport

Articol de GSP - Publicat vineri, 28 octombrie 2022 20:14 / Actualizat vineri, 28 octombrie 2022 20:24

Mihai Teja (44 de ani), antrenorul lui FC Botoșani, a izbucnit nervos la finalul meciului cu Chindia, scor 2-2.

FC Botoșani a ratat victoria în ultimele minute. Conducea cu 2-1, dar a fost egalată în minutul 90+4, după o fază în care Boli și Țigănașu nu au reușit să respingă balonul. Primul a alunecat, al doilea nu a putut degaja.

La final, Teja și-a înțepat adversarii, despre care a spus că au jucat „bufa-bufa”.

Încă două erori mari în Liga 1! Arbitrul, ironizat în direct » VAR nu a intervenit!
CHINDIA - FC BOTOȘANI

Mihai Teja, după Chindia - FC Botoșani: „Am fost mai buni, ei au jucat bufa-bufa”

„Am jucat fotbal, cred că am fost echipa mai bună. Băieții au făcut un meci bun. Îmi pare rău că am pierdut puncte din nou în ultimul minut. Aici suferim, așa am pățit și la Craiova. Este dezamăgitor să primești gol așa.

Clar am fost mai buni, am jucat pozitiv, am încercat să jucăm ofensiv. Ei, în afară de bufa-bufa și minge lungă... într-adevăr, au calitate, dar astăzi am fost mai buni. Am venit aici să jucăm, să luăm cele 3 puncte, dar din păcate atât am putut astăzi”, a spus Teja la DigiSport.

Despre faza golului de 2-2, Teja a precizat: „Ce să gestioneze? A alunecat. Dacă stai bine pe teren și nu aluneci, dai în minge. Trebuie să nu aluneci în ultimul minut ca să poți da în minge. Am pus 3 fundași centrali, dar niciunul nu a reușit să degajeze acea minge.

Nu voi fi niciodată supărat pe jucători, se greșește. Îi felicit pentru jocul de astăzi, au avut determinare, ambiție. Una peste alta, am fost mai buni”.

Mihai Teja a izbucnit după Chindia - FC Botoșani: „Îmi puneți aceeași întrebare de o lună și ceva!”

Ulterior, întrebat dacă resimte presiunea, în contextul în care FC Botoșani are o singură victorie în campionat în ultimele 10 meciuri, Teja a izbucnit:

„Nu mă mai întrebați lucrurile acestea, vă rog eu frumos. Mă întrebați asta la fiecare meci. Să comentez, să fac can-can? Întrebați-mă de meci! În ce sistem am jucat, de ce am abordat tactica aceasta, astea cred că sunt întrebările potrivite.

Ce să vă răspund la lucrul acesta? Am fost la un minut să câștigăm și mă întrebați de ce vrea domnul Iftime (n.r. - patronul echipei)? La fiecare conferință, de o lună și ceva, îmi puneți aceeași întrebare. Haideți să vorbim despre joc!”

Primul meci din retur, prima gafă colosală! Gol de cascadorii râsului la Ploiești
Jucătorul care i-a fost propus lui Gigi Becali, după gafele lui Dawa: „E impunător și are potențial mare”