FOTBAL  »  Superliga  »  CHINDIA - FC BOTOȘANI

Chindia - FC Botoșani 2-2 » Returul Ligii 1, deschis cu un meci spectaculos!

Chindia Târgoviște - FC Botoșani // foto: SportPictures

Articol de GSP - Publicat vineri, 28 octombrie 2022 17:13 / Actualizat vineri, 28 octombrie 2022 19:59

FC Botoșani și Chindia au remizat la Ploiești, 2-2, în primul meci din etapa 16 a Ligii 1. Daniel Popa a egalat pentru dâmbovițeni în prelungiri!

Vezi AICI programul etapei a 16-a

Chindia a deschis scorul încă din minutul 3, grație unei gafe de cascadorii râsului a lui Eduard Pap. Portarul lui FC Botoșani a degajat în Doru Popadiuc, aflat în fața sa, iar balonul a ricoșat în plasă!

Moldovenii au răspuns în minutul 8, când Orozco a respins de pe linia porții șutul mijlocașului francez Cyril Zabou.

Doru Popadiuc a avut golul de 2-0 în gheată în minutul 19, dar a șutat pe lângă poartă, cu stângul, din interiorul careului mare.

Egalarea a venit în minutul 33, după un penalty fluierat cu un minut în urmă. Tiberiu Căpușă, fundașul dreapta al Chindiei, l-a doborât pe Zabou, în timp ce acesta urmărea o centrare. Mailat a executat simplu, pe centrul porții.

Chindia - FC Botoșani 2-2: final de meci aprins la Ploiești

Următoarea bucată din meci a fost lipsită de ocazii mari, dar meciul s-a reaprins în ultimele 15 minute. În minutul 79, Botoșani a înscris golul 2: centrare a lui Dragu din lovitură liberă, preluare pe piept a lui Sekou Camara, în careul advers, și finalizare pe lângă Căbuz.

La scurt timp după, în minutul 81, Chindia a cerut penalty la o fază care l-a avut protagonist pe Daniel Popa. Atacantul Chindiei l-a driblat pe Eduard Pap, dar a fost împiedicat înainte să șuteze și a trimis, astfel, pe lângă poarta goală. Brigada de arbitri nu a sancționat intervenția lui Pap.

Popa s-a revanșat în prelungiri, după o serie de gafe ale apărătorilor de la FC Botoșani. Boli a alunecat și nu a reușit astfel să respingă o pasă înaltă trimisă de gazde, nici Țigănașu nu a putut respinge balonul, iar Popa a rămas față în față cu Pap și nu a iertat!

FC Botoșani rămâne pe 9, acum cu 19 puncte, în timp ce Chindia ocupă poziția a 13-a, cu 16 puncte.

FINAL » Chindia Târgoviște - FC Botoșani 2-2

Chindia Târgoviște - FC Botoșani, echipe de start:

Chindia (4-2-3-1): Căbuz - Căpușă, Celea, Orozco, Dumitrașcu - Vorobjovas, Akhmatov - A. Șerban, Popadiuc, Neguț (cpt.) - D. Popa
Rezerve: D. Moldovan - Ad. Ioniță, Cherchez, Atanase, Boldor, Grubac, Passaglia, Mihaiu, Chamed
Antrenor: Anton Petrea

FC Botoșani (4-3-3): Pap - Sno, Sadiku, Boli, Țigănașu (cpt.) - Zabou, Perianu, Ivanov - Mateus, Camara, Mailat
Rezerve: Ureche - Dragu, Șeroni, Patache, E. David, M. Roman, Pinson, Sylla, Shahaf
Antrenor: Mihai Teja
Absent: Dican (suspendat)