FOTBAL  »  Superliga  »  CHINDIA - SEPSI 1-2

video Sepsi se impune în fața Chindiei, după două goluri marcate din penalty. Clasamentul actualizat în SuperLiga

Chindia - Sepsi, liveTEXT

Articol de GSP - Publicat sambata, 10 septembrie 2022 15:07 / Actualizat sambata, 10 septembrie 2022 15:12

Sepsi a câștigat împotriva Chindiei Târgoviște, scor 2-1, într-un meci din etapa 10 din SuperLiga.

Pe un „Ilie Oană” aproape gol, gazdele de la Chindia au ratat o ocazie uriașă de a deschide scorul, prin Daniel Popa. Atacantul a fost găsit de o pasă în careu a lui Neguț, dar s-a mișcat extrem de lent și nu a apucat să tragă la poartă, deși era singur cu Niczuly, în poziție centrală. Ninaj și-a reparat greșeala inițială de plasament și l-a deposedat pe Popa din spate, înainte ca „vârful” Chindiei să apuce să șuteze.

El e noua marfă de export la FCSB » Hagi l-a dat afară, Becali visează să ia 5 milioane de euro
FCSB

Sepsi a fost echipa care a deschis scorul. În minutul 36, Păun a fost faultat în careu de Akhmatov, care a avut o intrare întârziată. Veteranul Rondon a executat și a transformat fără emoții ('37).

Avantajul a durat însă doar 6 minute. Defensiva lui Sepsi a fost din nou surprinsă de o minge trimisă în careu de Neguț. Cooper s-a înălțat dintre fundașii centrali și a lovit perfect cu capul, trimițând mingea aproape de vinclu, fără speranțe pentru Niczuly.

Sepsi a trecut din nou în avantaj, tot din penalty. Passaglia l-a faultat dur pe Rondon în careu, iar arbitrul Flueran a acordat lovitură de pedeapsă doar după ce a consultat VAR-ul. Ion Gheorghe a executat și a transformat lovitura de la 11 metri.

Nu au mai fost ocazii de gol, deși arbitrul a lăsat 10 minute de prelungiri Sepsi a urcat pe 7, cu 13 puncte, în timp ce Chindia rămâne ultima, cu doar 3 puncte.

FINAL. Chindia - Sepsi 1-2

Chindia - Sepsi, echipe de start:

CHINDIA: 1. D. Moldovan - 21. Orozco, 6. Celea, 25. Boldor, 8. Ad. Ioniță - 5. Vorobjovas, 66. Akmatov   -10. Neguț, 59. Popadiuc, 9. Cooper - 19. D. Popa
REZERVE: 33. Căbuz, 3. C. Dima, 7. Al. Jipa, Dumitrașcu, 17. Chamed, 98. Căpușă, Passaglia
ABSENȚI: -
ANTRENOR: Adrian Mihalcea

SEPSI: 33. Niczuly - 88. Dimitrov, 45. D. Ciobotariu, 82. Ninaj, 20. A. Dumitrescu - 5. J. Rodriguez, 6. N. Păun, 77. Aganovici - 21. Bărbuț, 99. Rondon, 11. M. Ștefănescu
REZERVE: 12. Began,  8. I. Gheorghe, 10. Achahbar, 18. Safranko, 27. R. Ispas, 45.  90. Golofca, , 44. Bălașa, 13. C. Matei, 9. Tudorie
ABSENȚI: -
ANTRENOR: Cristiano Bergodi

UTA a câștigat în deplasare după aproape un an, dar Poenaru e nemulțumit: „Nu au făcut ce le-am zis”
FC Botoșani- UTA 1-2
Ce l-a nemulțumit pe Marius Croitoru în seara europeană a lui CFR și FCSB: „Nu există termen de comparație, o surpriză neplăcută pentru noi!”