FOTBAL  »  Superliga  »  CRAIOVA

CRAIOVA // De la 1.800 lei pe lună, la noua Cobră din fotbalul românesc! Cine e nestemata Craiovei: „Valentin va fi cel mai mare transfer care a existat vreodată!”

Articol de , - Publicat sambata, 16 noiembrie 2019 17:10

Silviu Bogdan l-a descoperit pe Valentin Mihăilă (19 ani, atacant) când acesta avea doar 11 ani și l-a adus să locuiască în cămin pentru a putea evolua la școala sa de fotbal!

Mihăilă e jucătorul momentului în fotbalul românesc. A marcat 3 goluri în victoria naționalei de tineret cu Finlanda și confirmă din plin forma deosebită pe care a arătat-o de la startul sezonului. Omul care probabil îl cunoaște cel mai bine e Silviu Bogdan, cel ce l-a remarcat pe actualul component al naționalei de tineret când acesta abia împlinise 11 ani.

L-am văzut la un meci la Ploiești, evolua la Astra. L-am luat la școala mea de fotbal, Casa Bogdan, după care, prin 2014, l-am cedat la U Craiova. N-a fost doar el, așa s-a întâmplat cu Vlad, Screciu, Baiaram, Vlădoiu. Cu Mihăilă și Screciu în teren, Craiova U17 a devenit campioană națională, a bătut-o pe Dinamo, 3-2 în finală. Pe mine nu mă surprind prestațiile lui Mihăilă, eu am spus încă de acum un an și ceva, dar o repet și acum, Valentin va fi cel mai mare transfer care a existat vreodată. N-am niciun dubiu, băiatul are calități care se caută astăzi în fotbalul mare. Rata lui de progres e uriașă și la cum îl cunosc și pe el, dar și pe cei din familia lui, n-am nicio emoție că nu va fi serios în continuare", a declarat Silviu Bogdan. 

Când l-am adus la mine la școala n-a fost simplu deloc. Imaginați-vă un copil care pleacă de acasă, de lângă părinții lui, atunci când are 11-12 ani. Da, i-am oferit cazare, masă, absolut tot, dar nu e simplu ca un copil să locuiască în cămin", a adăugat Silviu Bogdan.

În 2014, Mihăilă a fost cedat la juniorii Universității Craiova, iar după 2 ani, când a împlinit 16 ani, a semnat un contract în care salariul său era unul aproape inexistent: 500 de lei pe lună.

Mihăilă a făcut apoi pasul la prima echipă, iar în sezonul trecut a jucat nu mai puțin de 29 de partide din Liga 1. Totuși, contractul pe care a rulat atunci a fost unul foarte mic pentru un fotbalist cu aportul său.

„Generația '98, '99 și 2000 va fi generația fotbalului românesc" 
Silviu Bogdan

A avut doar 1.800 de lei pe lună! În vară, conducerea Craiovei i-a propus o altă înțelegere, pe care Mihăilă a semnat-o, dar care nu prevede un salariu cum au, de exemplu, jucătorii tineri de la FCSB, care câștigă și 10.000 de euro pe lună. Valentin are în momentul de față în jur de 2.000 de euro pe lună!

8 goluria marcat Mihăilă din vară și până acum: 4 pentru U Craiova și 4 pentru naționala U21

Tatăl său a ratat un meci fiindcă era la serviciu

În partida din optimile de finală ale Cupei României, Voluntari - U Craiova, Mihăilă a reușit o „dublă", însă în tribune nu s-a aflat și tatăl său, care participă la mai toate jocurile atunci când fiul său evoluează la Craiova sau în jurul Bucureștiului. Cum jocul a avut loc în cursul săptămânii, Mihăilă senior n-a avut posibilitatea să lipsească de la serviciu și n-a fost la stadion.

VEZI ȘI:

ROMÂNIA - SUEDIA 0-2 // Anghel Iordănescu n-a fost deranjat de ratarea calificării, ci de altceva: „Selecționerul a avut timp să cunoască jucătorii”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Citește și:
Becali s-a apucat să-l certe în direct pe demisionarul Pintilii: „Am cerut asta, n-ai făcut!” » Replica fostului „secund” de la FCSB
Superliga
Becali s-a apucat să-l certe în direct pe demisionarul Pintilii: „Am cerut asta, n-ai făcut!” » Replica fostului „secund” de la FCSB
Valeriu Iftime plătește polițe: „Toată țara mă făcea capra lui Becali. Sunt terminați!”
Superliga
Valeriu Iftime plătește polițe: „Toată țara mă făcea capra lui Becali. Sunt terminați!”
România are o primă echipă în Final Four-ul de la Budapesta! Performanța extraordinară reușită de junioarele lui CSM București
Handbal
România are o primă echipă în Final Four-ul de la Budapesta! Performanța extraordinară reușită de junioarele lui CSM București
Adrian Porumboiu a analizat fazele controversate din Botoșani - FCSB 3-2, apoi a izbucnit: „Nici dacă era blat!”
Superliga
Adrian Porumboiu a analizat fazele controversate din Botoșani - FCSB 3-2, apoi a izbucnit: „Nici dacă era blat!”
FOTO Lanț gigant de magazine a deschis în România prima unitate
Profit.ro
FOTO Lanț gigant de magazine a deschis în România prima unitate
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

AI UN PONT? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Abuzuri în lanț: „Monica Iacob-Ridzi a cerut să trântească finala pentru fiica ei!” + Înregistrare audio ȘOCANTĂ cu soțul-primar: „Ce p*** mea îi trebuie competiție?”

Gluma lui Gabi Torje, după ce l-a văzut pe Ilie Bolojan la câțiva metri de el: „Nu știu dacă am voie să spun”


Comentarii (26)
lionforever
lionforever  •  16 Noiembrie 2019, 21:19
Postat de juliusmad pe 16 Noiembrie 2019, 19:00

Bine ma, neica nimeni :))

La unu ca tine ma refeream, prostule.

5abie.spintecatoru
5abie.spintecatoru  •  16 Noiembrie 2019, 22:22

Media românească = învrăjbirea la ură între compatrioți, indiferent unde se află și distrugerea cu orice preț a tot ceea ce însemna speranța. Părerea mea :). Sa trăim bine !

montgomerry
montgomerry  •  16 Noiembrie 2019, 19:14

Gata,dupa doua trei meciuri bune in Liga 1, dupa unul,doua meciuri bune la U21, e numai bun de export. Sper ca nu va fi inca o speranta ratata.

Vezi toate comentariile (26)
Comentează