FOTBAL  »  Superliga  »  CS MIOVENI - FC ARGEȘ 0-1

video FC Argeș se impune în derby-ul cu Mioveni. Clasamentul live

Mioveni - Argeș 0-1

Articol de GSP - Publicat vineri, 19 august 2022 20:00 / Actualizat vineri, 19 august 2022 20:12

Mioveni a pierdut acasă cu FC Argeș, scor 0-1, în primul meci al etapei #6 din Liga 1.

FC Argeș a început mai bine derby-ul județului, cu CS Mioveni. Atacantul Garita a fost aproape de deschiderea scorului încă din startul partidei, dar a trimis slab din postură de unu la unu cu portarul.

CS Mioveni - FC Argeș, întrerupt peste 10 minute din cauza VAR » Deciziile lui Hațegan
MIOVENI - FC ARGEȘ

Tot echipa lui Prepeliță a fost mai periculoasă, de această dată Bertrand fiind la finalizare. Mijlocașul stânga a trimis însă departe de poartă, cu dreptul, din marginea careului. Cu toate că FC Argeș a dominat prima repriză, Mioveni a fost aproape de deschiderea scorului înainte de pauză. Portarul Straton a fost foarte aproape să treacă cu mingea dincolo de linia porții, la o centrare venită din partea lui Cristi Dumitru.

Faza a fost analizată de arbitrajul video. Ovidiu Hațegan, arbitrul din camera VAR, a decis că mingea nu a trecut de linia porții și s-a intrat cu 0-0 la pauză. La 10 minute de la startul reprizei secunde, Garita nu a mai ratat. Vârful lui FC Argeș a deschis scorul cu poarta goală, după o centare venită din dreapta.

În minutul 81, Garita a scăpat singur cu portarul Popescu, a marcat, dar golul a fost anulat de asistent, care a fost confirmat ulterior de VAR. Poziția din care a plecat atacantul a fost la limită și a fost nevoie din nou de o intervenție din camera VAR. După aproximativ 10 minute de analize în camera VAR, s-a decis ca golul să fie anulat. Nu s-a mai marcat până la final, iar echipa lui Prepeliță s-a impus cu 1-0.

A doua decizie VAR a meciului
+16 FOTO

FINAL. CS Mioveni - FC Argeș 0-1

FC ARGEȘ

CS Mioveni - FC Argeș, echipe de start:

CS Mioveni: 22. I. Popescu - 25. I. Balaur, 15. Scarlatache, 27. Garutti - 26. Oancea, 5. Lixandru, 24. V. Pop, 6. Burnea - 89. Blănaru, 17. Antal, 18. C. Dumitru
Rezerve: F. Croitoru, Șerbănică, Trif, A. Panait, Rădescu, Dat, Vereș, Coșereanu, D. Toma
Antrenor: Alexandru Pelici

FC Argeș: 1. Straton - 70. Jakolis, 23. M. Constantin, 92. Cestor, 16. Vianna - 4. Meza Colli, 6. Nijke - 11. Ișfan, 21. Alceus, 24. Bertrand - 14. Garita
Rezerve: Greab, Tofan, Dobrosalvevici, Latovlevici, Raynov, Șerban, Calcan, Covaci, Enzo
Absent: Turda (accidentat)
Antrenor: Andrei Prepeliță

Stadion: Orăşenesc (Mioveni - Argeş)
Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru / A1: Ciprian Florin Danșa / A2: Bogdan Gheorghe / Arbitru VAR: Ovidiu Hațegan / Arbitru AVAR: Adrian Vornicu / R1: Iulian Dima / Observator arbitri: Cristian Nica

OUT până la finalul anului! Fundașul dorit și de Becali s-a operat, după accidentarea suferită la ultimul meci

EXCLUSIV A vrut să lase fotbalul pentru Poliție! Povestea neștiută a jucătorului dorit de granzii Ligii 1: „L-am găsit cu geanta în mână, voia s-o predea la magazie”

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”