FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

Darius Olaru, cu gândul doar la derby-ul cu CFR: „Un eşec ne-ar scoate complet din calcule”

Darius Olaru, cu gândul doar la derby-ul cu CFR: „Avem nevoie de victorie!”

Articol de GSP - Publicat sambata, 15 ianuarie 2022 20:45 / Actualizat sambata, 15 ianuarie 2022 21:13

FCSB a remizat cu Mioveni, scor 0-0, la capătul singurei confruntări amicale din pauza competițională de iarnă.

Darius Olaru (23 de ani), cel care a purtat banderola de căpitan la această întâlnire, știe că doar succesul îi va mai ține pe vicecampioni în lupta pentru titlu, iar orice alt rezultat va spulbera șansele de a mai ajunge din urmă liderul CFR.

19apariții în tricoul celor de la FCSB și un gol marcat are Darius Olaru în actuala stagiune.

FCSB, taxată după amicalul cu Mioveni: „Nu sunt pregătiți să joace un meci de 90 de minute”
FCSB - MIOVENI

FCSB nu concepe alt rezultat decât victoria » Olaru, cu gândul la succes

Fotbalistul bucureștenilor a declarat la finalul întâlnirii cu Mioveni că singurul gând pe care îl are este îndreptat către confruntarea cu CFR Cluj, partidă ce va avea loc la finele săptămânii viitoare:

”A fost un joc de pregătire cât de cât bun, am încercat să ne facem jocul. Din păcate nu am reușit să câștigăm, dar a contat că ne-am pregătit bine şi sper ca în primul meci, cel cu CFR, să obţinem o victorie.

A fost greu, dar ne apropiem deja de prima săptămână de campionat şi o vom lăsa mai uşor. E presiune, e clar, avem nevoie de victorie în prima etapă, dar de aceea suntem aici.

Dacă vom câştiga, atunci vom păstra şanse la campionat. Cele trei puncte sunt foarte importante. Un eşec ne-ar scoate complet din calcule”, a declarat Olaru.

4milioane de euro este cota de piață a lui Darius Olaru, potrivit Transfermarkt

Olaru, dezamăgit pentru Tănase, că nu a plecat

Mijlocașul a vorbit și despre faptul că Florin Tănase nu a mai plecat de la formația bucureșteană în această iarnă și este de părere că acesta ar fi meritat transferul la o echipă din străinătate.

„Este important că a rămas. Este un jucător important pentru noi, marchează, își face treaba. Este căpitanul nostru. Ne dorim, cred că și el își dorește să plece la mai bine. Dacă acum a fost așa și a rămas aici, ne bucurăm!”, a adăugat Olaru.

Maxim, debut la 14 ani

În confruntarea cu Mioveni a debutat între buturile celor de la FCSB și puștiul de 14 ani, Alexandru Maxim, iar colegul Darius Olaru a avut numai cuvinte de laudă la adresa acestuia: „Maxim este un portar bun, tânăr, e foarte înalt, să sperăm că va ajunge și un portar mare”, a încheiat Olaru.