FOTBAL  »  Superliga  »  OȚELUL - DINAMO 1-0

Dorinel Munteanu, după ce a răpus-o pe Dinamo: „Nu dau sfaturi, dar...”

Dorinel Munteanu, în Oțelul - Dinamo // sursă foto: Raed Krishan, GSP +41   FOTO
Dorinel Munteanu, în Oțelul - Dinamo // sursă foto: Raed Krishan, GSP

Articol de , - Publicat luni, 08 aprilie 2024 23:11 / Actualizat luni, 08 aprilie 2024 23:22

Dorinel Munteanu (55 de ani) s-a arătat mulțumit de prestația elevilor lui contra lui Dinamo, în etapa a 3-a a play-out-ului. Gălățenii s-au impus la limită, 1-0, și au doar 1 punct sub UTA, liderul seriei.

În ultimul minut al prelungirilor din Oțelul - Dinamo, pe contraatac, gălățenii au dat lovitura prin Răzvan Tănasă. A fost un gol al descătușării pentru cei aproape 10.000 de suporteri ai gazdelor.

La final, antrenorul Oțelului, Dorinel Munteanu, s-a arătat mulțumit de felul în care au arătat elevii lui.

„Câinii”, apostrofați de galerie la Galați! Scene dure: ultrașii n-au mai rezistat
OȚELUL - DINAMO 1-0

Dorinel Munteanu, după Oțelul - Dinamo 1-0: „Victorie pe deplin meritată!”

„A fost un joc foarte greu. Am stat foarte bine tactic, am fost agresivi, am lăsat foarte puține șanse adversarilor să ne pună poarta în pericol. Ne-am creat 2-3 ocazii clare, cred că victoria este meritată.

Sunt fericit și pentru publicul care a plecat acasă mulțumit. Chiar dacă am marcat în minutul 90+3, este o victorie pe deplin meritată și felicit echipa, suporterii noștri, Galațiul.

Tănasă trebuie să marcheze mai mult. Nu am avut timp să-l felicit, nu prea îi felicit, să nu li se urce la cap. Merită felicitări toți care au intrat pe parcurs, care au început jocul, pentru că am stat foarte bine atât tactic, cât și mental”, a afirmat Dorinel la DigiSport.

Dorinel nu a depășit în totalitate ratarea play-off-ului. Totuși, pare optimist față de ce urmează la Galați.

„Din păcate, nu ne-am atins obiectivul de a fi în play-off. Dacă aveam mai mult timp vara trecută să omogenizez echipa, să știe ce vreau de la ei, poate acum am fi fost în altă parte.

Dar este OK, s-a văzut un progres constant la echipă în randament, agresivitate, într-un fotbal modern. Jucătorii mei au potența fizică să joace din minutul 1 până în minutul 90”, a spus Dorinel, încântat de efectele cantonamentului de iarnă pe care l-a desfășurat la munte, în România, la Vatra Dornei.

Echipa este pregătită bine, toți jucătorii au reacționat fantastic la acea săptămână foarte grea (n.r. - pregătirea la Vatra Dornei). Eu cred că o perioadă de 10 zile nu ar strica niciuneia dintre echipele din România, să meargă la munte pentru a-și încărca bateriile.

Nu dau sfaturi, dar eu cred că jucătorul român este foarte talentat, dar trebuie pus puțin la muncă.

- Dorinel Munteanu, antrenor Oțelul Galați

VIDEO. Concluziile luI Cristi Munteanu după Oțelul - Dinamo

Mai multe știri despre Oțelul - Dinamo:

Căpitanul lui Dinamo, exasperat după golul încasat de Dinamo la ultima fază: „Nu ai voie să faci așa ceva! Nu cred că salvarea directă mai e accesibilă”
Oțelul – Dinamo, 1-0
Marea grijă a lui Zeljko Kopic după 0-1 cu Oțelul: „Avem de multă vreme problema asta. E de lucrat”

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”