FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - PETROLUL 1-1

Fotbalistul de la Dinamo care a răbufnit după 1-1 cu Petrolul, taxat imediat în direct: „Vorbește fără să gândească”

Costin Amzăr, în roșu, în dreapta, foto: GSP +12   FOTO
Costin Amzăr, în roșu, în dreapta, foto: GSP

Articol de - Publicat marti, 02 aprilie 2024 07:38 / Actualizat marti, 02 aprilie 2024 08:30

Costin Amzăr (20 de ani) a avut o reacție dură la adresa arbitrajului lui Horațiu Feșnic din Dinamo – Petrolul 1-1, criticând decizia de a da penalty în prelungiri. După declarație, fundașul stânga al „câinilor” a fost taxat imediat.

• În minutul 90+3, la 1-0 pentru Dinamo, jocul a fost oprit după un duel între Amzăr și Musi. Fundașul lui Dinamo l-a ținut în careu pe atacantul de la Petrolul, iar acesta a căzut și a declanșat nebunia. Cei de la VAR au avut nevoie de 10 minute de analiză și Feșnic a dat penalty, după care s-a făcut 1-1.

La finalul partidei de pe „Arcul de Triumf”, Costin Amzăr a fost extrem de nervos și de afectat. Și a criticat în termeni duri arbitrajul.

Mircea Lucescu, după Dinamo - Petrolul: „Nu a fost penalty” + Altceva l-a enervat: „Nu se poate așa ceva”
DINAMO - PETROLUL

Costin Amzăr atacă arbitrajul din Dinamo – Petrolul

„A fost un arbitraj penibil. Au fost 4 minute de prelungire şi după ce s-a verificat penalty-ul în camera VAR s-au jucat mai 30 de secunde. Să ne lase mai bine pe noi să ne arbitrăm singuri. Să luăm mingea în mână, să facem ce vrem.

Eu eram în spatele lui Musi, eram cu mâinile pe lângă el când a preluat mingea. Aveam mâinile puse pe el apoi, a vrut să tragă şi a căzut pe spate. Eu nu l-am tras” a spus Amzăr.

„Chestia asta cu «să ne arbitram singuri» și «penibil» nu dă bine”

După declarații, Amzăr a fost criticat de trei foști fotbaliști: Ilie Dumitrescu, Florin Prunea și Ionel Dănciulescu.

„E afectat de ce s-a întâmplat. E un copil, totuși. Cred că ar trebui cei din club să mai vorbească cu el și în privat, apropo de declarațiile astea publice. Nu sunt deloc bune. E un copil, dar... Dacă ești selecționer, ce faci? La U21, la naționala mare... Cumva trebuie ajutat, trebuie vorbit cu el", a declarat Dumitrescu, potrivit digisport.ro.

A fost completat de Florin Prunea: „Sigur că e un băiat tânăr, dar atenție mai multă! E dreptul lui să spună dacă a fost sau nu penalty, dar chestia asta cu «să ne arbitram singuri» și «penibil» nu dă bine”.

„Cu declarații de genul acesta își face singur rău. Poți fi chemat la Comisii. Grijă mai mare! Când iei microfonul, trebuie să știi ce vorbești. Vorbește fără să gândească”, a spus și Ionel Dănciulescu.

VIDEO. Zeljko Kopic: „Nu știu dacă a fost penalty sau nu, nu îmi place să vorbesc de arbitraj”

Citește mai multe știri din Superligă:

Zeljko Kopic, după Dinamo - Petrolul: „Altul era planul”
Dennis Politic îl „înțeapă” pe Zeljko Kopic: „Nu știu motivul pentru care ne retragem”
DINAMO - PETROLUL 1-1

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni