FOTBAL  »  Superliga  »  ARENA NAȚIONALĂ

După ce proprietarul unei firme de specialitate a spus că gazonul trebuie schimbat, Primăria București a luat decizia: "Procesul începe mâine"

Articol de GSP - Publicat luni, 14 august 2017 15:32

Primăria București a anunțat printr-un comunicat de presă că a decis să schimbe gazonul de pe Arena Națională, aflat într-o stare extrem de proastă.

"Ca urmare a numeroaselor evenimente sportive care au avut loc in ultima perioada pe Arena Nationala, dar si din cauza caniculei din ultimele saptamani, gazonul de pe Arena Nationala s-a deteriorat. Astfel, imediat dupa meciul Steaua – Astra Giurgiu, la nivelul PMB s-a constituit o comisie formata din specialisti in intretinere gazon, ingineri horticultori, pentru a analiza suprafata de joc si a lua de urgenta masurile care se impun astfel incat meciurile programate, sa se desfasoare in cele mai bune conditii.

Rezultatele analizelor au fost acelea ca suprafata de joc trebuie schimbata de urgenta avand in vedere ca in perioada 22 august – 1 septembrie, pe Arena Nationala, vor avea loc trei meciuri importante.

Procesul de schimbare va incepe de maine, 15 august si se va termina vineri noapte, 18 august.Noul gazon este produs in Romania, a fost insamantat in septembrie 2016 si aclimatizat pe conditiile din tara noastra..

Ultima schimbare gazon octombrie 2016, iar gazonul a fost adus din Ungaria.

Precizam, de asemenea, ca PMB a demarat procedura de achizitie a unor ventilatoare speciale care sa permita, indeosebi in sezonul cald, ventilarea la nivelul gazonului, umidificarea si racirea temperaturii" se arată în comunicatul PMB

Astăzi, într-un interviu acordat pentru Gazeta Sporturilor, Ovidiu Petrache, un proprietar al unei firme producătoare de gazon, a spus că gazonul de pe Arena Naționala trebuie schimbat în totalitate, aceasta fiind singura modalitate prin care, la meciul cu Sporting Lisabona, de pe 23 de august, să fie la un nivel ridicat. Vezi aici detalii

Citește și:
A depus armele, după Farul - Dinamo, și a numit cele două favorite la titlu: „Noi nu mai avem nicio șansă”
Superliga
A depus armele, după Farul - Dinamo, și a numit cele două favorite la titlu: „Noi nu mai avem nicio șansă”
Inter - Torino 2-1 » Echipa lui Cristi Chivu, prima semifinalistă în Cupa Italiei
Campionate
Inter - Torino 2-1 » Echipa lui Cristi Chivu, prima semifinalistă în Cupa Italiei
Învins de Dinamo, Ianis Zicu a răbufnit: „Urât! Ăsta e cuvântul”
Superliga
Învins de Dinamo, Ianis Zicu a răbufnit: „Urât! Ăsta e cuvântul”
Juri Cisotti își asigură viitorul » A semnat la o cafea: „El și soția au ales”
Superliga
Juri Cisotti își asigură viitorul » A semnat la o cafea: „El și soția au ales”
ULTIMA ORĂ Concedieri la Dacia: până la 50.000 de euro pentru cei care pleacă
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Concedieri la Dacia: până la 50.000 de euro pentru cei care pleacă
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Matei Popa la raport: iată ce nu a făcut nici măcar o dată noul portar de la FCSB!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (26)
cobra_z
cobra_z  •  14 August 2017, 16:17

bai dar sunteti cu totii antifcsbisti ? vreti sa faceti gazonul masa de biliard ca sa bata sporting cu 5-0 ? gigihno explica-le matale cum sta treaba cu tehnica iesita (de tot) din comun a jucatorilor tai...o gropita, un bolovan le mai incurca socotelile alora, dar asa le faceti patul oaspetilor si va si dezbracati in fata lor ca sa plece satisfacuti ?...ciudate gusturi

1231782316848004
Gelu Viorel  •  14 August 2017, 15:47
Postat de iosif_vs pe 14 August 2017, 15:37

Si compensatii pentru accidentarile lui Teixeira si Balasa??? Oamenii astia au fost scosi din circuit de tarlaua plina cu musuroaie de cartite a primariei!

da de ce n-ati jucat pe stadionul vostru ?

killertits
killertits  •  14 August 2017, 16:27
Postat de alenb pe 14 August 2017, 16:24

Pretul achizitiei? Modalitatea de atribuire? Furnizor? Chiar nu se poate stii nimic cand e vb de banul public? Ca beneficiarul- Jiji Becali il stim.

Du-te si fa o cerere la primarie daca esti asa curios, aprop, vezi ca joaca si nationala acolo un meci, asa ca nu te mai agita asa ca un pepsi :)

Vezi toate comentariile (26)
Comentează