FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - FCSB 3-2

„Mă gândeam la meciul de la Middlesbrough” » Concluzia după Farul - FCSB: „Fotbalul a fost premiat”

Gigi Becali, în returul cu Middlesbrough / Sursă foto: GSP +18   FOTO
Gigi Becali, în returul cu Middlesbrough / Sursă foto: GSP

Articol de - Publicat luni, 22 mai 2023 08:44 / Actualizat luni, 22 mai 2023 11:19

Viorel Moldovan a analizat victoria Farului cu FCSB, 3-2, care i-a adus trupei lui Gică Hagi titlul de campioană.

Deși FCSB a avut 2-0 în minutul 17, trupa lui Gică Hagi a revenit incredibil, reușind golul victoriei în minutul 86. După meci, Viorel Moldovan și-a amintit de meciul jucat de formația roș-albastră în semifinalele Cupei UEFA, în 2006, când Middlesbrough a revenit de la 0-2 și a câștigat cu 4-2, calificând-se în finală (4-3 la general).

Explicațiile lui Elias Charalambous după ce FCSB a pierdut cu Farul de la 2-0: „Asta a picat foarte prost pentru noi”
FARUL - FCSB 3-2

Concluziile lui Viorel Moldovan după Farul – FCSB: „Fotbalul a fost premiat”

„Farul e îndreptățită să fie campioană. A condus de la început. În plus, având în vedere jocul prestat, organizarea defensivă și exprimarea, e corect. Mă bucur că fotbalul a fost premiat în acest sezon.

FCSB a avut o precizie incredibilă.  A avut două acțiuni și a dat de două ori. A fost foarte pragmatică. Farul a început cu frică și timiditate. Dar, a revenit. Acel gol al lui Mateus le-a făcut bine celor de la Farul. Au intrat cu altă stare de spirit.

În repriza a doua am văzut o singură echipă. Farul a impresionat, a avut posesie și acțiuni în viteză. A avut o dinamică mult mai bună.

De cealaltă parte, FCSB parcă a fost îngenuncheată. Ceva s-a întâmplat, din punct de vedere fizic. Mi s-a părut depășită și fără resurse. La 2-0, după revenirea Farului, am avut un deja vu. Mă gândeam la meciul de la Middlesbrough. A mai lipsit un gol. De la 2-0, Middlesbrough a revenit la 4-2. Acum Farul a revenit la 3-2. Mai lipsea un gol”, a spus Viorel Moldovan la PrimaSport.

VIDEO

Gică Hagi, anunț triumfal în conferință: „Se naște ceva de nivel mare! A fost o duminică perfectă” + „Ilie, na, că tot ca mine am făcut-o!”

DJ Hagi in the club » Imagini senzaționale din noaptea petrecerii campionilor: Denis Alibec, one-man show