FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - RAPID 2-0

VIDEO Farul o învinge pe Rapid și urcă pe 3 în Liga 1! Clasamentul ACUM

Articol de GSP - Publicat sambata, 04 decembrie 2021 23:33 / Actualizat sambata, 04 decembrie 2021 23:34

Farul a învins-o pe Rapid, scor 2-0, în runda cu numărul 18 din Liga 1.

Programul complet al etapei #18

Meciul a început cum nu se putea mai rău pentru Rapid, care i-a pierdut în primele 20 de minute pe Dragoș Grigore și Alex Ioniță II, accidentați.

Farul a ratat o ocazie uriașă în prima repriză. Din câțiva metri, Jefte a fost blocat uluitor de Horațiu Moldovan, care a întins decisiv piciorul stâng și a deviat balonul în corner.

Dan Petrescu, reacție nervoasă după victoria cu Chindia: „Ne batem ca idioții! Nu pot să înțeleg regula asta”
Chindia - CFR 0-1

Până la urmă, dobrogenii au intrat în avantaj la pauză: gol Ghiță, din corner (42). Farul a rezolvat întâlnirea în repriza secundă. Ciobanu a înscris golul doi pe contraatac: șut în diagonală, din careu (59).

Rapid a alergat după egalare, dar nu a mai avut nicio șansă din minutul 75, când Hlistei a ieșit și el accidentat, iar Miță Iosif nu a mai avut la dispoziție nicio schimbare.

Farul și Rapid luptă pentru play-off

Grație acestui succes, Farul urcă provizoriu până pe 3 în Liga 1, la egalitate de puncte cu FC Voluntari, dar cu un meci în plus. Rapid ocupă și ea loc de play-off, 6, însă poate fi depășită până la finalul rundei.

FINAL. Farul - Rapid 2-0

Farul - Rapid, echipele de start

Farul: Aioani - Mladen, Larie, Ghiță, De Nooijer - Ciobanu, Artean, Purece - Ely, Jefte, Pitu
Rezerve: Brănescu, Buta, Dobrosavlevici, Radaslavescu, Sali, Chițu, Ad. Petre, Grameni
Antrenor: Gică Hagi

Rapid: Moldovan - Goge, Săpunaru, Dr. Grigore, Morais - Crepulja, Albu, Pănoiu - Al. Ioniță II, Ad. Bălan, Hlistei
Rezerve: Drăghia, Marzouk, R. Ilie, Sefer, Stahl, Florica, Moise, Dandea, Popescu
Antrenor: Mihai Iosif

Stadion: Academia Hagi - teren principal (Ovidiu)
Arbitru: Popa Cătălin (Piteşti) / A1: Grigoriu Mircea Mihail (Bucureşti), A2: Badea Marius (Râmnicu Vâlcea)

Citește alte știri din Liga 1:

Dinamo are în acte un imn de 15.000 de euro. Fanii au și uitat de el!

LPF a făcut anunțul în privința orei la care vor fi programate de acum meciurile de Liga 1: „Am vorbit cu televiziunile”