FOTBAL  »  Superliga  »  FC ARGEȘ - FC BOTOȘANI 0-1

„Avem un război, trebuie să-l câștigăm” » Mesajul conducerii lui FC Argeș pentru jucători

FC Botoșani a învins-o pe FC Argeș, scor 1-0, în runda #15 din Liga 1. Jean Vlădoiu, președintele piteștenilor, a împlinit astăzi 53 de ani. Echipa nu i-a putut face un cadou pe teren.

Articol de GSP - Publicat vineri, 05 noiembrie 2021 22:55 / Actualizat vineri, 05 noiembrie 2021 23:14

Programul complet al etapei #15

„În prima repriză ne-am creat ocazii, dar după ce am primit golul nu am mai arătat la fel de bine. Ne-au lipsit 4-5 jucători de bază. Am avut o zi mai slabă.

Ne gândim la play-off, acesta e războiul nostru. Jucătorii trebuie să conștientizeze că sunt la un club mare. Așa cum și noi îi respectăm, așa trebuie să tragă și ei. Eu sunt încrezător că ne vom îndeplini obiectivul. Domnul primar trebuie să aibă răbdare, sincope apar și la cele mai mari cluburi”, a declarat Vlădoiu la „Digi Sport Special”.

Am avut momente de joc plăcute, cu ocazii formidabile. În primele secunde ale ambelor reprize am ratat. Golul parcă îl scoatem din fundul pământului, am mai spus-o
Mihai Ciobanu, „secund” FC Botoșani

Azi a fost ziua domnului președinte Vlădoiu, speram să-i facem un cadou. Asta e, ne gândim la meciul următor de-acum. Cu multă muncă și meciuri bune, vom ajunge în play-off
Cristi Dumitru, atacant FC Argeș

FC Argeș - FC Botoșani 0-1. Moldovenii ies din criză în Trivale!

Singurul gol al întâlnirii din Trivale a fost reușit de Malcom Edjouma spre finalul primei reprize, minutul 43. Centrarea lui Ongenda din corner a fost deviată de Șeroni până la jucătorul francez, care a „înțepat” decisiv balonul din 6 metri.

FC Argeș a alergat în zadar după egalare până la finalul confruntării. Piteștenii bifează astfel al doilea eșec la rând, după înfrângerea de etapă trecută cu FCSB, 1-2, și rămân pe locul 9 în Liga 1.

Dincolo, FC Botoșani obține prima victorie în campionat după o lună și jumătate. Moldovenii au învins ultima dată Dinamo în Ștefan cel Mare pe 19 septembrie, 2-1.

După acest succes, trupa lui Marius Croitoru se distanțează la 3 puncte de locul 5, FC Voluntari. Ilfovenii urmează să întâlnească duminică FCSB.

A fost ultimul duel pentru cele două formații înainte de pauza dedicată echipelor naționale.

7 victorii / 7au fost obținute de FC Botoșani la un singur gol diferență. De asemenea, FC Argeș a pierdut doar la limită în actuala stagiune (6 înfrângeri)