FOTBAL  »  Superliga  »  ETAPA 15

FC Botoșani - FC Voluntari 1-1 » Puncte împărțite în al doilea duel al zilei! Cum arată clasamentul ACUM

FC Botoșani - FC Voluntari, liveTEXT +19   FOTO
FC Botoșani - FC Voluntari, liveTEXT

Articol de - Publicat duminica, 20 decembrie 2020 00:00 / Actualizat duminica, 20 decembrie 2020 18:36

FC Botoșani și FC Voluntari au remizat, scor 1-1, în al doilea meci din Liga 1 al zilei.

Vezi aici programul și rezultatele etapei 15 din Liga 1

Prima repriză a fost una echilibrată, în care cea mai mare ocazie le-a aparținut gazdelor. În minutul 41, Tîrcoveanu a șutat în plasa laterală după ce a primit mingea de la Al Mawas, vedeta siriană a moldovenilor.

Echipa lui Croitoru a început mai bine a doua parte, iar prima are șansă de gol din repriza secundă i-a aparținut lui Al Mawas. Acesta a trimis cu capul din 6 metri direct în Rîmniceanu, portarul ilfovenilor.

La un minut distanță, Botoșani a primit corect penalty la intervenția lui Mailat asupra lui Tîrcoveanu, iar Hamidou Keyta a transformat lovitura de la punctul cu var fără emoții. Francezul a devenit astfel al doilea golgheter al Ligii 1, cu 9 goluri!

+15 FOTO

Egalarea a venit în minutul 74, din piciorul lui Răzvan Grădinaru, cel care a marcat primul său gol în acest sezon. Mijlocașul ilfovenilor a primit mingea la aproximativ 25 de metri de poarta adversă și a șutat impecabil.

Cu punctul obținut, FC Botoșani urcă pe locul 7, având 18 puncte după 15 meciuri. FC Voluntari ocupă locul 12, cu 3 puncte mai puțin decât moldovenii.

Au avut și ei vreo 2-3 ocazii, am avut și noi. A fost un meci frumos, vreau să îi felicit pe băieți, asta e. Eu cred că puteam să câștigăm, dar asta este viața, trecem și prin momente mai grele. Nu avem individualități, ci o echipă care muncește, cu care poți face lucruri frumoase atunci când își dorește.

Avem fluctuații din păcate, dar eu cred că suntem acolo cu cele 15 puncte. Ne vom bate până la capăt, obiectivul nostru nu este playoff-ul, ci salvarea de la retrogradare. Totodată, să construim o echipă puternică, care să domine orice adversar.

Grădinaru e un jucător bun. A avut o reușită frumoasă, mă bucur pentru el și sper să o țină tot așa.

- Mihai Teja, antrenor FC Voluntari

Clasament Liga 1:

FC Botoșani - FC Voluntari 1-1

FC Botoșani - FC Voluntari, echipele de start:

FC BOTOȘANI: Hankic - Patache, Chindriș, Șeroni, Holzmann - Haruț, Florescu, Papa - Tîrcoveanu, Al Mawas, Keyta
REZERVE: Pap, Plămadă, Braun, Camara, Târșa, D. Croitoru, Ashkovski, Fili, Toutouh
ANTRENOR: Marius Croitoru

FC VOLUNTARI: Rîmniceanu - Cr. Costin, Balaur, C. Achim, Al. Vlad - Miranda, Borțoneanu, De Lucas - Ad. Popa, Betancor, Mailat
REZERVE: Lavin, Kocic, Buliga, Grădinaru, Fonseca, Al. Ilie, Da Veiga, Al. Stoica
ANTRENOR: Mihai Teja

Citește mai multe știri din Liga 1:

Mircea Rednic, devastator: „La fiecare fază cădea câte unul: targă, cârcei. Am 3 portari, poate fac unul bun din ei”

Ovidiu Hațegan, delegat la al doilea meci în interval de 48 de ore, după CS Universitatea Craiova - FCSB

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”