FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - FCU CRAIOVA

FC Botoșani - FCU Craiova 2-1 » Moldovenii urcă pe 2 în play-out

FC Botoșani - FCU Craiova 1948 +23   FOTO
FC Botoșani - FCU Craiova 1948

Articol de - Publicat luni, 25 aprilie 2022 17:20 / Actualizat luni, 25 aprilie 2022 19:43

FC Botoșani a câștigat meciul cu FCU Craiova din etapa 6 a play-out-ului Ligii 1, scor 2-1.

Programul complet din play-out AICI!

Începutul partidei din Moldova a fost unul încins, în care oaspeții au cerut penalty la capătul primelor șapte minute. Centralul Cătălin Popa a refuzat lovitura de pedeapsă, deși faultul lui Țigănașu asupra lui Compagno a fost evident.

La poarta cealaltă, Botoșani a fost aproape să deschidă scorul, dar mingea expediată de Haruț (17), din lovitură liberă, a ajuns la încheietura barei. Craiova a replicat prin Asamoah, dar șutul de la peste 30 de metri a fost deviat și a ocolit buturile păzite de Pap.

Botoșani a fost, în cele din urmă, echipa care a deschis scorul. Tîrcoveanu a centrat din lovitură liberă direct pe fruntea lui Dican, care l-a învins pe tânărul goalkeeper al oltenilor. Jucătorii lui Croitoru au intrat cu avantaj minim la pauză, scor 1-0.

FC Botoșani a învins-o pe FCU Craiova și a urcat pe locul 2 în play-out

Întoarcerea de la vestiare a reprezentat momentul egalării pentru trupa din sudul țării. Compagno a fost busculat în careu de Haruț (54) și de această dată arbitrul Popa a arătat spre punctul cu var. Același Compagno a transformat fără emoții, iar echipa sa a revenit în joc.

Botoșani nu a acuzat primirea golului și a replicat prin Dawa (57), care l-a întins pe Popa, însă tânărul Craiovei a scos salvator de sub transversală. 10 minute mai tărziu, moldovenii au revenit la conducerea jocului.

Dawa s-a înălțat și a reluat cu capul, sub transversală, o centrare a lui Tîrcoveanu din corner.

FC Botoșani a jucat vreme de mai bine de 20 de minute în inferioritate numerică, cu Jaja eliminat în minutul 70 după ce a încasat al doilea cartonaș galben pentru un fault asupra lui Bradley Diallo, dar băieții lui Marius Croitoru au rezistat până la final.

S-a încheiat 10 la 10, pentru că și Bradley Diallo a fost eliminat. Stoperul alb-albaștrilor, avertizat încă din prima parte, a primit al doilea avertisment în prelungiri.

Cu cele 3 puncte obținute astăzi, FC Botoșani o depășește pe Sepsi OSK în play-out. Moldovenii sunt acum pe a doua poziție, cu 35 de puncte, 3 mai puțin decât liderul Rapid. FCU Craiova, în schimb, ocupă locul 11, cu 28 de puncte.

FINAL » FC Botoșani - FCU Craiova 2-1

Echipele de start la FC Botoșani - FCU Craiova 1948:

FC BOTOȘANI: 1. Pap - 47. Braun, 5. Dawa, 32. Șeroni, 30. Țigănașu - 2. Haruț, 6. Dican, 67. Papa - 10. Tîrcoveanu, 20. M. Roman II, 17. Souza Silva
REZERVE: 22. M. Contra, 19. Patache, 77. Dragu, 27. E. Florescu, 7. Petkovski, 8. D. Croitoru, 24. Mailat, 9. Santos, 42. Lupeta
ANTRENOR: Marius Croitoru

FCU CRAIOVA 1948: 31. R. Popa - 2. Negru, 4. Kovacic, 13. Diallo, 5. Huyghebaert - 77. Asamoah, 6. Achim - 30. Van Durmen, 10. Bauza, 27. Ondaan - 33. Compagno
REZERVE: 1. Mogoșanu, 3. Paramatti, 23. Bușu, 16. V. Pop, 88. Marquet, 51. Sidibe, 18. C. Albu, 8. Dr. Albu, 9. Cl. Bălan
ABSENȚI: G. Enache, Chițu (nelegitimați)
ANTRENOR: Nicolo Napoli

Stadion: Municipal (Botoşani)
Arbitru: Popa Cătălin (Piteşti) / A1: Avram Valentin (Bucureşti), A2: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare)

Prin ce a trecut un jucător care şi-a făcut un nume în Liga 1: „Am lucrat ca livrator. Mă trezeam la 4 dimineața, așteptam în frig autobuzul pentru opt ore de muncă”