FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - FCU CRAIOVA 2-1

Iftime și Pușcaș, dialog în direct despre arbitrajul lui Cătălin Popa în Botoșani - FCU Craiova » „Greșiți. Mulți se iau după ce spun Zotta și Crăciunescu”

Articol de GSP - Publicat marti, 26 aprilie 2022 11:40 / Actualizat marti, 26 aprilie 2022 12:32

După FC Botoșani – FCU Craiova 2-1, Valeriu Iftime și Marcel Pușcaș au dialogat pe tema arbitrajului.

Finanțatorul moldovenilor și președintele oltenilor au dezbătut, în direct la ProArena, prestația arbitrului Cătălin Popa, care nu a dictat penalty pentru FCU Craiova în minutul 7, când Andrea Compagno a fost faultat în careul de Alexandru Țigănașu.

Arbitrul Cătălin Popa n-a văzut un penalty evident în FC Botoșani - FCU Craiova
Botoșani - FCU Craiova

Iftime și Pușcaș, dialog pe tema arbitrajului din FC Botoșani – FCU Craiova

Marcel Pușcaș: „Arbitrajul v-a plăcut? Știu că nu vă place să comentați, dar acum, concret, v-a plăcut?”
Valeriu Iftime: „A fost foarte bun, deși cred că a fost penalty la acea fază. Mi-a plăcut arbitrajul pentru că a fost un joc liber. Arbitrul nu a fluierat des, ceea ce mi se pare extraordinar de interesat pentru fotbalul nostru, în care se fluieră la fiecare atingere”

Marcel Pușcaș: „Una e să începi cu 1-0 în minutul 7... A fost un penalty care se vedea de pe lună. Și cred că a fost fault la golul doi
Valeriu Iftime: „Al nostru...”

Marcel Pușcaș: „Noi nu am avut o evoluție grozavă, e adevărat. Am intrat în horă și în superioritate numerită am dat «bufa» cu mingea, crezând că dacă Compagno și Bălan sunt înalți, atunci rezolvă ei mingile aruncate în careu. Nu așa se joacă în superioritate numerică. Aici am greșit noi, dar pe fondul greșelilor de arbitraj”
Valeriu Iftime: „Eu nu am ce să comentez”

Marcel Pușcaș: „Când câștigați e normal să nu comentați”
Valeriu Iftime: „Dacă vă uitați la clasamentul greșelilor, noi suntem pe primul loc. Noi și Chindia. A făcut GSP clasamentul greșelilor pro și contra”

Marcel Pușcaș: „Credeam că noi suntem”
Valeriu Iftime: „La faza din minutul 7 a fost un contact mai dur, nu am văzut reluare la TV. Dacă era 1-0, era mai complicat pentru noi. Dar eu nu aș omorî un meci din primul minut

Marcel Pușcaș: „Asta urma să punctez. Greșiți. Mulți se iau după ce spun Avram, Zotta și Crăciunescu. Au fost două declarații pe care cineva a spus, nu dau nume, că «Nu e indicat să dai penalty la început»”
Valeriu Iftime: „Nu am auzit”

Marcel Pușcaș: „Am auzit eu. Cătălin Popa aude și se gândește... Dă penalty și în secunda 15 dacă e”
Valeriu Iftime: „Fotbalul e pentru spectatori”

Marcel Pușcaș: „Dar să nu se enerveze”
Valeriu Iftime:Sunt faze la limită, în care nu aș da pentru că aș omorî meciul. Nu e spectacol până la capăt”

Meciul era deschis oricărui rezultat. Am avut trei ocazii de a înscrie, ei ai avut două. Nu au avut o posesie peste noi. Cătălin Popa nu este la prima abatere. Sunt o mână de arbitri pe care pe poți baza în ceea ce privește calitatea. Eram convins că la primul penalty pe care-l vom avea, îl va da drept compensație. Dar penalty-ul primit a fost clar. Știa că a greșit