FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - CHINDIA

FOTO Fază rară în Liga 1 » Toni Petrea a izbucnit și s-a certat cu arbitrii: „Mânca-v-aș gura voastră!”

În minutul 49, la 1-0 pentru Chindia, FC Voluntari a primit un penalty, întors însă de „centralul” Cătălin Popa după intervenția VAR.

Articol de - Publicat sambata, 22 octombrie 2022 18:35 / Actualizat sambata, 22 octombrie 2022 19:14

În debutul reprizei secunde, Akhmatov l-a faultat în careu pe Damașcan, iar Popa a indicat lovitură de pedeapsă pentru FC Voluntari, decizie aparent corectă.

Penalty întors de Cătălin Popa în FC Voluntari - Chindia

Când Cosmin Achim se pregătea să execute de la 11 metri, Cătălin Popa a fost informat din cabina VAR că faza penalty-ului ar putea fi precedată de un fault neacordat în favoarea Chindiei.

Ce s-a întâmplat? Cu câteva clipe înainte ca balonul să ajungă în careul Chindiei, Orozco a fost împiedicat de Damașcan, fault care îi scăpase în timpul partidei lui Popa

Astfel, arbitrul din Pitești a întors faza și a dictat lovitură liberă pentru Chindia, după ce a revăzut momentul la monitorul VAR.

Până ca Popa să lămurească faza, Toni Petrea, antrenorul Chindiei, a făcut o criză de nervi la marginea terenului și s-a certat cu rezerva Viorel Flueran: „E fault, mânca-v-aș gura voastră! Dacă nici ăsta nu e fault...”.