FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - FC ARGEȘ 0-1

VIDEO FC Argeș bate la Voluntari, 1-0, și obține primul succes din play-off!

FC Voluntari - FC Argeș, în etapa #5 din play-off, live

Articol de - Publicat sambata, 16 aprilie 2022 19:30 / Actualizat joi, 19 mai 2022 12:17

FC Argeș s-a impus în deplasarea de la Voluntari, scor 1-0, și a obținut primul succes din acest play-off.

Programul complet din play-off AICI!

Dan Petrescu a exclus doi jucători din lotul CFR-ului! Cine le-a luat locul
CFR CLUJ

FC Argeș venea la Voluntari pentru a obține prima victorie din play-off. Piteștenii au început bine prima repriză și au avut prima ocazie. Boldor (5) a reluat cu capul din corner, dar Rîmniceanu a reținut fără emoții. Răspunsul ilfovenilor a venit abia în minutul 37, când Fulop a trimis cu exteriorul în bară în urma unei acțiuni frumoase în careul argeșenilor.

Gazdele au avut și prima ocazie din repriza a doua, dar reluarea din alunecare a lui Alexandru Vlad a trecut peste poartă. Trupa lui Prepeliță putea deschide scorul în minutul 70, dar șutul superb al lui Boldor din lovitură liberă a fost respins de Rîmniceanu.

Un minut mai târziu același Boldor l-a pus la încercare pe portarul ilfovenilor de la distanță, rezultatul fiind același: paradă a lui Rîmniceanu.

FC Argeș a deschis până la urmă scorul în minutul 80. George Ganea a centrat în careu, Boldor a recentrat, iar Raynov s-a înălțat și a marcat. Victorie FC Argeș și echipa lui Andrei Prepeliță obține primul succes din acest play-off.

Clasamentul după FC Voluntari - FC Argeș

În urma acestei victorii FC Argeș face rămâne pe ultimul loc din play-off, cu 27 de puncte, la un punct în spatele celor de la Farul, care are un meci în minus. Voluntari rămâne momentan pe locul 4, cu 30 de puncte.

FC Voluntari - FC Argeș 0-1

FC Voluntari - FC Argeș, echipe de start:

• Liviu Ciobotariu a efectuat 7 modificări în echipa de start a celor de la FC Voluntari față de cea trimisă pe teren etapa trecută, la 0-4 cu FCSB: au ieșit Popa, Armaș, Tamaș, Briceag, Droppa, Ricardinho și Nemec, au intrat Rîmniceanu, Achim, Andres, Vlad, Costin, Fulop și Ion Gheorghe.
  • Prepeliță a plusat: 8 schimbări față de meciul din precedenta etapă, la 0-2 cu Farul: au ieșit Greab, Turda, Dobrosavlevici, Meza Colli, Latovlevici, Palic, Ișfan și Said, au intrat Croitoru, Joao Miguel, Boldor, Honciu, Dumitrașcu, Cristi Tănase, Cristi Dumitru și Fatai.

FC VOLUNTARI: Rîmniceanu - D. Ciobotariu, C. Achim, Andres, Vlad - Rață, Meleke - I. Costin, L. Fulop, I. Gheorghe - Marcelo
REZERVE: Popa, Armaș, Briceag, Veiga, Droppa, Tavares, Golan, Merloi, Tehe
ABSENT: Budescu (accidentat)
ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

FC ARGEȘ: F. Croitoru - Viana, Joao Miguel, Boldor, Mușat - Honciu, Raynov - Dumitrașcu, Cr. Tănase, Cr. Dumitru - Fatai
REZERVE: Micle, Dobrosavlevici, Latovlevici, Meza Colli, Palic, Ișfan, Ganea, Said, Arias
ABSENȚI: I. Șerban II, Tofan (suspendați)
ANTRENOR: Andrei Prepeliță

Stadion: Anghel Iordănescu (Voluntari)
Arbitru: Barbu Marian (Făgăraş) / A1: Avram Valentin (Bucureşti), A2: Cerei Alexandru (Cluj-Napoca)

Octavian Popescu s-a dus direct la MM Stoica după victoria cu FC Voluntari: „Sunt supărat!”