FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - CFR CLUJ 0-2

FCSB - CFR CLUJ 0-2 // VIDEO+FOTO Campioana se impune cu FCSB și se distanțează la 6 puncte » Meci exploziv, cu trei eliminați!

Articol de GSP - Publicat sambata, 22 decembrie 2018 22:01

După 5 rezultate consecutive de 1-1, CFR a rupt seria meciurilor de egalitate și s-a impus în derby-ul cu FCSB, 2-0 pe Arena Națională (Deac '28, Al. Ioniță II '90+6).

Clujenii vor termina anul la șase lungimi în fața FCSB-ului, iar meciul de azi va fi cel mai probabil ultimul al lui Dică la echipa lui Becali, pregătindu-se revenirea lui Laurențiu Reghecampf (Detalii AICI).

FCSB a dominat prima repriză, dar CFR are un stil care dă greș rareori. "Feroviarii" au jucat pragmatic, dar au punctat total neașteptat în minutul 28. Deac a avut parte de un moment de sclipire, a profitat de letargia lui Roman și a lui Benzar și l-a executat pe Bălgrădean cu o execuție de efect.

Din acel moment, lui FCSB i-a fost din ce în ce mai greu să se apropie de poarta lui Arlauskis, defensiva lui Conceicao funcționând ireproșabil.

Atacurile FCSB-ului au fost sterile, iar CFR a mizat de fiecare dată pe contraatac. Tactică ce a provocat eliminarea lui Mihai Roman din minutul 72, care l-a faultat pe Alexandru Ioniță din postura de ultim apărător.

La lovitura liberă rezultată Djokovic a zguduit transversala, ratând într-un mod incredibil șansa de a tranșa meciul.

Culmea, FCSB a jucat mai bine în zece, dar Arlauskis menținut poarta intactă cu trei reflexe uluitoare.

S-a terminat până la urmă 0-2, rapidistul declarat Alexandru Ioniță tranformând plasat un penalty, în minutul 90+6.

CFR câștigă astfel un meci deosebit de important cu FCSB, de care se distanțează la 6 puncte de rivală!

Clasament Liga 1:

FCSB - CFR Cluj 0-2
Au marcat: Deac '28, Al. Ioniță II '90+6

*Mihai Roman I a fost eliminat în minutul 72 după ce l-a faultat pe Alexandru Ioniță din postura de ultim apărător!
**Mihai Bălașa a fost eliminat în minutul 90+5, când a primit al doilea galven din cauza protestelor
**Mureșan, fundașul oaspeților, a fost eliminat în minutul 90+3

Echipele de start

FCSB: Bălgrădean - Benzar, Planic, Bălașa, M. Roman I - Nedelcu, Filip - Man, Tănase, Coman - Gnohere
Rezerve: A. Vlad, Jakolis, T. Moldovan, R. Rusescu, Moruțan, Al. Stan, I. Stoica
Antrenor: Nicolae Dică

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Vinicius, Mureșan, Camora - Djokovic, Bordeianu, Culio - Deac, Țucudean, Omrani
Rezerve: Collado, I. Costache, Al. Ioniță II, Lang, Păun, Peteleu, Petrilă
Antrenor: Toni Conceicao

Arbitru: Sebastian Colțescu / A1: Octavian Șovre / A2: Sebastian Gheorghe
Stadion: Arena Națională

7.000 de faniau fost la meci, conform estimărilor reporterului GSP prezent pe Arena Națională

update 18:10

Este primul meci găzdui de Arena Națională după ce Primăria București a schimbat suprafața de joc. Gazonul se prezenta în condiții excelente, după cum o arată o fotografie publicată de Telekom Sport.

update:

Vlad Nedelea, reporterul GSP prezent pe Arena Națională, a surprins detalii incredibile pe cel mai mare stadion al țării. O bucată de tencuială s-a desprins efectiv din construcția stadionului, iar norocul a constat în faptul că nicio persoană nu s-a aflat prin preajmă în acel moment.

Singura supriză din  primul "11" al lui Dică e reprezentată de apariția lui Mihai Roman I în flancul stâng al apărării în locul lui Alexandru Stan.  E exact dorința manifestată de Gigi Becali, după ce latifundiarul l-a criticat dur pe Alexandru Stan după ultimul meci din campionat, 2-1 la Botoșani.

Vezi și: FCSB - CFR CLUJ // Duelul Superlativelor GSP decide campioana de iarnă