FOTBAL  »  Superliga  »  STUDIU

Liga 1 e pe locul 5 în Europa la numărul penalty-urilor » FCSB și Craiova sunt în top 10 continental

Tănase transformă 11 metri cu Dinamo +7   FOTO
Tănase transformă 11 metri cu Dinamo

Articol de - Publicat luni, 15 iunie 2020 17:25 / Actualizat luni, 15 iunie 2020 17:33

Liga 1, printre primele campionate după numărul penaltyurilor acordate: unul la fiecare 249 de minute.

CIES Football Observatory a analizat 35 de campionate europene pe ultimele trei sezoane, după numărul loviturilor de pedeapsă dictate de arbitri. Și Liga 1 e pe locul 5 în acest top, cu un 11 metri la fiecare 249 de minute. Depășită doar de Polonia (230 de minute), Ucraina (231), Serbia (233) și Turcia (238). La noi, s-au acordat 265 de penaltyuri în 732 de meciuri (78,5% procent de transformare).

Pe cluburi, două dintre echipele noastre apar în Top 10 continental: FCSB și Craiova, pe 7 (o lovitură de pedeapsă la 290 de minute). În Liga 1, sunt urmate de CFR (360), Viitorul (409) și Astra (450). Steaua Roșie e prima în Europa. A ajuns la punctul cu var o dată la 209 minute.