FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - DINAMO 3-3

FCSB - DINAMO 3-3 // FOTO Memorabil! Egal cu 6 goluri între FCSB și Dinamo, în cel mai spectaculos derby al ultimilor 10 ani!

Articol de GSP - Publicat duminica, 29 iulie 2018 23:21

FCSB și Dinamo au încheiat la egalitate, 3-3, într-unul dintre cele mai spectaculoase derby-uri ale ultimilor ani. Roș-albaștrii au condus de trei ori, dar Dinamo a revenit de fiecare dată.

Steliștii au început mai bine meciul și au deschis scorul după doar 10 minute. Dennis Man a executat inteligent un corner, mingea a ajuns la Gnohere, iar francezul, complet nemarcat, l-a învins fără emoții pe Penedo cu un șut plasat.

Dinamoviștii nu au avut nicio ocazie importantă până în minutul 40, când Bălgrădean a respins în corner șutul bun al lui Sergiu Popovici.

Egalarea a venit în cele din urmă în prelungirile primei reprize. Mircea Axente, fără vreo altă realizare pe parcursul reprizei, a profitat de o eroare a lui Benzar, a pivotat și l-a învins elegant pe Bălgrădean.

La fel ca în prima repriză, doar 10 minute le-au trebuit steliștilor pentru a înscrie. Florinel Coman, intrat la pauză în locul lui Texeira, a înscris direct din corner, după o gafă inimaginabilă a lui Penedo, cel care avusese în prealabil 3 intervenții salvatoare la ocaziile steliștilor.

Dinamo nu a cedat, a început să atace, iar Nistor a adus egalarea în minutul 61 după o fază superbă creată pe axa Popescu - Hanca - Nistor.

Preț de câteva minute, roș-albii au început să domine partida și au dat semne că pot chiar să câștige. Doar că Bratu a fost trădat din nou de defensivă. Steliștii au profitat de o nesincronizare uriașă a apărării dinamoviste, care l-a lăsat singur pe Florinel Coman într-o poziție ideală. Cel poreclit "Mbappe" de finanțatorul Gigi Becali nu a ezitat și l-a învins pe Penedo cu un șut curat, la colțul lung.

Dinamoviștii au încercat să revină încă o dată și au mai contat în minutul 74, când șutul lui Salomao s-a dus puțin pe lângă poarta lui Bălgrădean.

În cele din urmă, Dinamo e egalat în minutul 89, prin Mihai Popescu, cel care a înscris superb, cu capul, după o centrare perfectă venită din cornerul executat de Salomao.

FCSB - DINAMO 3-3
Au marcat: Gnohere '10, Fl. Coman '55, '68 / Axente '45+2, Nistor '61, M. Popescu '89

Desfășurarea liveTEXT + VIDEO a meciului:

Final de meci. Se termină o confruntare memorabilă pe Arena Națională: FCSB - Dinamo 3-3!

min.89: GOOOOOOOOLLLLL Dinamoooooo!!!! Gooolll Mihai Popescu! Salomao centrează perfect din corner, iar Mihai Popescu reia majestuos în poarta lui Bălgrădean

min.85: Ultima schimbare la FCSB: intră Olimpiu Moruțan, iese Dennis Man
min.79: Pesici șutează de la 24 de metri, Bălgrădean prinde fără emoții
min.77: Nistor primește galben din partea lui Hațegan pentru proteste
min.76: Qaka pătrunde vijelios spre poarta lui Dinamo, încearcă o execuție rafinată, dar mingea se duce mult peste poartă
min.75: Ultima schimbare la Dinamo: iese Deian Sorescu, cel care a făcut o partidă modestă, intră Ivan Pesici
min.74: Dinamo e aproape de egalare. Salomao pătrunde periculos în careu, dar șutează puțin peste poartă
min.72: Nicolae Dică efectuează cea de-a doua schimbare: iese Gnohere, intră Kamer Qaka
min.69: Încă o schimbare la Dinamo: iese Mircea Axente, marcatorul primului gol, intră Robert Moldoveanu
min.68: GOOOOL FCSB! Roș-albaștrii revin din nou în avantaj! Echipa lui Dică păcălește apărarea lui Dinamo, Florinel Coman e lăsat singur cu Penedo și înscrie cu sânge rece la colțul lung

min.63: Prima schimbare la Dinamo: intră croatul Tomislav Gomelt, aflat la debut, iese Hanca. Schimbare cu caracter defensiv orchestrată de Bratu
min.61: GOOOOOOOOOOL Nistor! Căpitanul lui Dinamo înscrie superb, din prima, după o centrare perfectă a lui Hanca

min.59: Vulnerabilul Laurențiu Corbu primește "galben" după o intare urâtă, din spate, asupra lui Florinel Coman
min.58: Dinamoviștii atacă furibund după primirea golului. Sergiu Popovici șutează din nou periculos, de data aceasta cu piciorul drept, mingea se duce puțin peste poarta lui Bălgrădean
min.55: GOOOOOOL FCSB, GOOOL Florinel Coman. Fotbalistul adus de la Viitorul a înscris din corner, profitând de o gravă eroare a lui Penedo

min.54: Steliștii beneficiază de o lovitură liberă de la 30 de metri, după un henț al lui Mahlangu. Execută incredibil Bălașa, Penedo respinge încă o dată salvator în corner
min.51: Man prinde un șut bombă de la 30 de metri, mingea se duce peste poarta lui Penedo
min.46: Ocazie mare a steliștilor: Lucian Filip șutează periculos de distanță, Penedo se întinde și respinge miraculos în corner!
min.46: Repriza secundă debutează cu o modificare în echipa lui Dică: iese Teixeira, intră Florinel Coman

Pauză pe Arena Națională: FCSB și Dinamo sunt la egalitate, 1-1

27.835 de spectatori
au asistat la derby-ul de pe Arena Națională

min.45+2: GOOOOOOOL Dinamo! Mircea Axente primește norocos o minge în careu după o eroare a lui Benzar, pivotează și îl învinge pe Bălgrădean cu un șut din întoarcere

min.45: Nu mai puțin de 6 minute suplimentare au fost arătate de arbitrul de rezervă
min.43: Gnohere centrează periculos în careu, dar Mihai Popescu se înalță și respinge în lateral
min.40: Primul șut pe poartă al lui Dinamo vine în minutul 40. Sergiu Popivici șutează periculos de la 30 de metri, Bălgrădean se întinde și respinge în corner

min.34: Cartonaș galben și pentru Sergiu Hanca, avertizat după o intare întârziată la Romario Benzar
min.31: Spiritele au scăpat de sub control pe Arena Națională: Mihai Popescu l-a busculat pe Man, stelistul a rămas întins pe gazon, iar jucătorii celor două echipe s-au luat apoi la bătaie. Fotbaliștii s-au calmat abia după intervenția celor trei arbitri, nici măcar un galben nefiind acordat în urma scandalului
min.30: Dennis Man avansează, scapă de Katiskas și șutează de la 20 de metri, peste poarta lui Penedo
min.27: Hanca îl lansează ideal pe Mircea Axente, care se afla într-o poziție favorabilă, dar atacantul adus de la FC Botoșani e prea lent și e deposedat de fundașii FCSB-ului

min.26: Mihai Bălașa execută periculos o lovitură liberă de la 25 de metri, dar Penedo reține fără emoții
min.22: Katiskas bate lovitura liberă, care e respinsă în corner de către zidul stelist
min.20: Lovitură liberă pentru Dinamo de la aproximativ 20 de metri după o intare imprundentă a lui Man asupra lui Nistor
min.17: Hațegan îi dă galben și lui Ovidiu Popescu, sancționat pentru un fault din spate comis asupra fundașului Mihai Popescu
min.13: Galben încasat de Gnohere după o intrare imprudentă, cu cotul, asupra lui Mihai Popescu
min.10: GOOOOL FCSB! Dennis Man bate inteligent un corner, mingea ajunge la Gnohere, iar francezul îl învinge fără emoții pe Penedo cu un șut plasat din interiorul careului. Francezul a reluat în plasă complet nemarcat, după ce Sergiu Popovici l-a scăpat din marcaj. "Bizonul" înscrie primul său gol împotriva lui Dinamo, echipa unde a jucat înainte de transferul la roș-albaștri

min.8: Prima ocazie importantă a partidei e ratată de FCSB. Steliștii au plecat pe un contraatac periculos, mingea a ajuns la Florin Tănase, care a pătruns periculos, dar șutul său a fost respins în corner de Penedo
min. 5: Partida e reluată de Ovidiu Hațegan după aproximativ 3 minute de întreruperi
min. 2: Partida a fost întreruptă pentru scurt timp după ce suporterii dinamoviști au aruncat numeroase torțe în teren. Pompierii intervin pentru îndepărtarea materialelor pirotehnice
min.1: A început meciul! Dinamo a beneficiat de lovitura de start. Plouă mărunt la București, dar acoperișul Arenei Naționale nu a fost tras!
Partida întârzie să înceapă din cauza materialelor pirotehnice folosite de galeria dinamovistă
Cele două echipe ies pe teren, iar partida va începe în scurt timp!
Au mai rămas mai puțin de 10 minute până la startul celui mai important meci al începutului de campionat. Aproximativ 25.000 de fani sunt acum în tribunele Arenei Naționale.

Echipele de start:

FCSB: Bălgrădean – R. Benzar, Planic, M. Bălașa, Momcilovic – Ov. Popescu, L. Filip – Man, Fl. Tănase (cpt), Teixeira – Gnohere
Rezerve: A. Vlad – Nedelcu, Fl. Coman, Moruțan, Jr. Morais, Jakolis, Qaka
Antrenor: Nicolae Dică

Dinamo: Penedo – Corbu, M. Popescu, Katsikas, Sg. Popovici – Hanca, Mahlangu, D. Nistor (cpt) – Sorescu, Axente, Salomao
Rezerve: Muțiu – Pesici, D. Ciobotariu, Vl. Olteanu, Gomelt, Neicuțescu, Moldoveanu
Antrenor: Florin Bratu

Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad) / Asistent 1: Octavian Șovre (Satu Mare) / Asistent 2: Sebastian Gheorghe (Suceava) / Rezervă: Iulian Dima (București) / Observator LPF: Constantin Stătescu (București) / Observator CCA: Alexandru Deaconu (București)

update 18:45

Conform ultimelor informații, Bratu l-a lăsat în afara lotului pe atacantul Daniel Popa, anunță TV Telekom Sport. Titular va fi Mircea Axente, în timp ce croatul Ivan Pesici va reveni pe bancă.

update 18:40

Agitație în jurul Arenei Naționale. Bișnițarii, conștienți că partida nu se va disputa cu casa închisă, vând biletele și invitațiile sub prețul de la case.