FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - BOTOȘANI 1-0

FOTO FCSB - FC Botoșani, meci nefast pentru Andrei Cordea » De ce a fost schimbat

FCSB - FC Botoșani/ foto: Raed Krishan (GSP) +15   FOTO
FCSB - FC Botoșani/ foto: Raed Krishan (GSP)

Articol de GSP - Publicat luni, 19 decembrie 2022 21:44 / Actualizat luni, 19 decembrie 2022 22:23

Andrei Cordea, extrema de la FCSB, a jucat doar o repriză în meciul cu FC Botoșani, 1-0, în etapa #21 din Superliga.

La o fază în partea dreaptă, Cordea a vrut să dea o pasă, dar a lovit gazonul. Deși nu a fost incomodat de vreun adversar, glezna lui Andrei s-a răsucit.

FCSB - FC Botoșani, meci nefast pentru Andrei Cordea » De ce a fost schimbat
Andrei Cordea s-a accidentat singur/ foto: captură Orange Sport

Deși, inițial, a părut că a suferit o accidentare, fotbalistul a putut continua.  La pauză, însă, a fost înlocuit cu Billel Omrani.

Moment comic în prima repriză din FCSB - FC Botoșani: și-a „reclamat” propriu coleg + Ce s-a întâmplat în faza suspectă de penalty
FCSB - FC BOTOȘANI

Mihai Pintilii a explicat de ce l-a înlocuit: „Nu s-a întâmplat nimic cu Cordea. Nici accidentare, nimic. David Miculescu a simțit, dacă zicea mai devreme, probabil nu-l mai schimbam pe Cordea. E om de bază și rămâne. A fost o schimbare logică, Rusu a intrat foarte bine. La fel Omrani, toți băieții și-au făcut treaba”.

David Miculescu s-a accidentat

Pe parcursul reprizei secunde, și David Miculescu a fost schimbat, în minutul 53. El s-a accidentat încă din minutul 43, dar a mai rezistat câteva minute pe teren și după pauză.

În locul său a intrat atacantul Bogdan Rusu. Pentru restul meciului, acesta a jucat pe poziția de „vârf”, iar Omrani a acționat în partea dreaptă atacului.

Șeful clubului din Liga 1 a demisionat în această seară: „E a treia oară când am încercat să plec. Am trăit un șoc”

Dawa, salvat de VAR la FCSB - Botoșani » A faultat în careu, dar arbitrul a întors faza