FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - FC BOTOȘANI

Moment comic în prima repriză din FCSB - FC Botoșani: și-a „reclamat” propriu coleg + Ce s-a întâmplat în faza suspectă de penalty

Mingea șutată de Radunovic l-a lovit în braț pe Sno // foto: captură DigiSport +15   FOTO
Mingea șutată de Radunovic l-a lovit în braț pe Sno // foto: captură DigiSport

Articol de GSP - Publicat luni, 19 decembrie 2022 20:49 / Actualizat luni, 19 decembrie 2022 21:07

Răzvan Oaidă (24 de ani) a fost protagonistul unei scene comice în prima parte a meciului dintre FCSB și FC Botoșani.

În minutul 18, FCSB a atacat în flancul stâng. Risto Radunovic a centrat la firul ierbii, prin fața porții, dar niciunul dintre coechipieri nu s-a aflat pe traiectoria balonului.

Mingea a ajuns în partea dreaptă, de unde a fost recentrată în careul oaspeților.

Șeful clubului din Liga 1 a demisionat în această seară: „E a treia oară când am încercat să plec. Am trăit un șoc”
FC ARGEȘ

Fază comică în prima repriză din FCSB - FC Botoșani

În momentul centrării, mijlocașul Răzvan Oaidă, aflat în careul de 6 metri, a simțit o mână pe spate și s-a aruncat la pământ, în speranța că va primi penalty.

Apoi a gesticulat nervos către „centralul” Iulian Călin, reproșându-i acestuia că nu a dictat penalty, deși a fost împins. Numai că cel care-l dărâmase pe Oaidă fusese chiar unul dintre coechipierii săi, David Miculescu, aflat la rândul lui în urmărirea balonului.

Oricum, poziția lui Oaidă era suspectă de ofsaid. Jucătorul lui FCSB părea să se afle puțin în spatele apărării adverse în momentul centrării.

+11 FOTO

Fază suspectă de penalty în FCSB - FC Botoșani

FCSB a cerut penalty și în minutul 39, când un șut al lui Risto Radunovic din afara careului mare a fost respins cu brațul de Shaquill Sno. Fundașul dreapta al Botoșaniului ridicase brațul drept în dreptul feței.

Faza a fost analizată în camera VAR, însă perechea Romică Bîrdeș - Sorin Costreie nu l-a chemat pe „centralul” Iulian Călin să revadă faza, considerând că nu se impune acordarea unui penalty.

Aflat în studioul „DigiSport Special”, fostul arbitru Marius Avram a opinat că „Este decizia corectă, nu își mărește suprafața corpului”.